Zakończył się okres lęgowy ptaków, więc czas na kolejną, już 17., edycję Mistrzostw Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody Biebrzańskie Sianokosy.
Koszenie półnaturalnych, podmokłych łąk w dolinach rzek to długa tradycja sprzyjająca zachowaniu bogactwa przyrody. Jej podtrzymywanie pozwala chronić siedliska rzadkich gatunków zwierząt (w szczególności ptaków takich jak np. wodniczka) i roślin. Jak to możliwe? Dzięki sianokosom teren nie zarasta, z czego wyjątkowo cieszą się m.in. właśnie ptaki wodno-błotne.
W związku z tym zawodnicy z całego świata (Kanady, Belgii, Słowacji, Białorusi, Węgier) będą kosili 60-metrowy odcinek bagiennej łąki. Mają to zrobić w jak najkrótszym czasie. Zaplanowano też konkurs dla zawodników z gmin biebrzańskich. Poza tym przygotowano także konkurencję dla osób, które rzadziej sięgają po kosę, ale chciałyby spróbować swoich sił w zawodach.
Oczywiście nie zabraknie także stoisk z rękodziełem lokalnych artystów oraz wyrobami producentów tradycyjnej, zdrowej żywności. Pojawią się również zespoły folklorystyczne.
Zawody odbędą się w Biebrzańskim Parku Narodowym w Szuszalewie w pobliżu kładki turystycznej przy drodze nr 673 (droga Dąbrowa Białostocka – Lipsk). Start o godz. 10.00. Natomiast rejestracja zawodników rozpocznie się o godz. 8.30.
Pierwsze Biebrzańskie Sianokosy odbyły się w 1999 r. z inicjatywy WWF (we współpracy z Towarzystwem Biebrzańskim oraz Biebrzańskim Parkiem Narodowym).
Zobacz też;
Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody Biebrzańskie Sianokosy