Aktualności

Wróć

Biebrzański Park Narodowy. Żurawie i skowronki zwiastują wiosnę

2017-02-27 14:17:49
Na biebrzańskich bagnach odnotowano duże wiosenne rozlewiska, co cieszy pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pojawiły się też pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę, m.in. żurawie i skowronki.
Wikipedia, fot. Wojsyl
Wody jest dużo

Duże tegoroczne wiosenne rozlewiska są korzystne dla biebrzańskich bagien. Jest to istotne, szczególnie że poprzednie lata nad Biebrzą były oceniane przez pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego jako suche.

- Stan wody w Biebrzy w Osowcu (Podlaskie) sięga obecnie prawie 4 metrów - poinformowała PAP specjalistka ds. ochrony przyrody w Biebrzańskim PN Joanna Zawadzka. Wody jest dużo, a to korzystne dla biebrzańskich bagien.

- Wysoki stan wody w Biebrzy to m.in. wielkie rozlewiska na podmokłych łąkach, a to dobre dla biebrzańskiej przyrody. Podmokłe tereny to rezerwuar wody, mokradła działają jak gąbka, co ma znaczenie w sytuacjach gdy są zarówno braki, jak i nadmiar wody - tłumaczą pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Pierwsi zwiastuni wiosny

Na rozlewiskach już w połowie lutego pojawiły się w tym roku pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę, m.in. żurawie i skowronki. Można także spotkać pierwsze osobniki wędrujących gatunków ptaków takich jak np. gęsi białoczelne, które wiosną masowo odpoczywają na biebrzańskich rozlewiskach w trakcie wędrówek na północ Europy, gdzie mają odbyć lęgi. Nad Biebrzą ptaki będą odpoczywać i żerować przed dalszą wędrówką.

Szczyt wiosennych przelotów gęsi nad Biebrzą wypadnie w marcu. Obserwacje wielotysięcznych stad gęsi to zawsze gratka dla miłośników przyrody czy fotografii.

Ptasi celebryci

W pierwszy weekend marca ptakom będzie poświęcona 60. Wszechnica Biebrzańska organizowana w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy. Bohaterami opowieści naukowców pod hasłem Ptasi celebryci będą m.in. wodniczka, uszatka błotna czy chruściel. Na temat fotografowania ptaków będzie mówił fotograf Tomasz Kłosowski. W niedzielę (5.03) uczestnicy wszechnicy wybiorą się na wycieczkę terenową.

Bagna Biebrzańskie należą do najbardziej znanych w Europie i na świecie. Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Park w 1995 r. został wpisany na tzw. listę międzynarodowej Konwencji Ramsar o ochronie obszarów wodno-błotnych.

Źródło: PAP Nauka w Polsce
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl