Białystok wspiera i integruje. Spotkania, które zbliżają
Projekt Białystok wspiera i integruje po raz kolejny połączył mieszkańców miasta z osobami z różnych krajów. W ramach miejskiego programu grantowego odbyły się warsztaty, wycieczki, plenery i spotkania, których celem była integracja lokalnej społeczności z uchodźcami.
Mat. prasowe
Integracja na wielu poziomach
Druga edycja projektu Białystok wspiera i integruje miała na celu wspieranie lokalnych organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz integracji mieszkańców miasta z uchodźcami.
- W tym roku wachlarz działań był znacznie szerszy, a propozycje aktywności były dokładnie dopasowane do potrzeb uczestników. Część osób, które brały udział w poprzedniej edycji, założyło własne organizacje i teraz realizuje swoje pomysły – mówi koordynatorka projektu Agnieszka Otapowicz.
Integracja poprzez technologię – powrót do klasyków
Jednym z oryginalnych pomysłów było spotkanie zorganizowane przez Fundację Podlaskie Retro Maniaki, które wprowadziło uczestników w świat dawnych gier komputerowych. W sali przy Fabrycznej 8, gdzie powstaje Muzeum Gier i Technologii, odbyły się warsztaty Integracja poprzez powrót do klasyków. Uczestnicy – Polacy, Białorusini i Ukraińcy zafascynowali się grą Pong oraz mieli okazję własnoręcznie złożyć i zaprogramować retro konsolę do gier. Spotkanie udowodniło, że komputerowy język zer i jedynek jest zrozumiały dla wszystkich, niezależnie od różnic kulturowych.
- Emocje były ogromne, a rywalizacja dodawała pikanterii – relacjonuje Robert Dzienisowicz z Fundacji Retro Maniaki.
Twórczość i terapia w jednym
W ramach projektu zrealizowano wiele działań o charakterze terapeutycznym, skierowanych szczególnie do uchodźców z Ukrainy, którzy doświadczyli trudnych przeżyć związanych z wojną. Stowarzyszenie Eurydyki zorganizowało warsztaty terapeutyczno-rękodzielnicze pod nazwą RAZEM, gdzie uczestniczki – zarówno mieszkanki Białegostoku, jak i uchodźczynie wspólnie tworzyły artystyczne portrety aniołów. To wydarzenie stało się przestrzenią do budowania zaufania i wzajemnego wsparcia.
- Trudne doświadczenia nas łączą, a wspólne działania dodają odwagi – mówi Anna, jedna z uczestniczek warsztatów.
Innym ciekawym projektem były zajęcia jogi z użyciem mis tybetańskich, które zostały zrealizowane przez Fundację Białoruski Hub Novaja Ziamlia. Dźwięki mis miały działanie terapeutyczne i relaksacyjne, dlatego też pomagły uczestnikom w odnalezieniu wewnętrznego spokoju.
Malarskie plenery
Nowością tegorocznej edycji były plenery malarskie zorganizowane przez Alinę Lark, artystkę z Białorusi we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Kulturalnej WIDOK. Uczestnicy zbierali się w charakterystycznych miejscach Białegostoku, takich jak Pałac Branickich czy opera, aby tworzyć swoje dzieła.
- Plenery odbyły się cztery razy, ale dla wielu to było zbyt mało. Pytali, czy będą kontynuowane, bo takie spotkania to doskonała okazja do kreatywnego spędzania czasu – stwierdza Alina Lark.
Białystok jest otwarty na różnorodność
Projekt Białystok wspiera i integruje to nie tylko seria wydarzeń, ale proces budowania społeczności otwartej na różnorodność i wzajemne zrozumienie. Dzięki takim inicjatywom Białystok umacnia swoją pozycję miasta, w którym wspólne działania pomagają zbliżać ludzi, niezależnie od ich pochodzenia i doświadczeń.
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl