Aktualności

Wróć

Białystok wolontariatem stoi. Zawsze warto angażować się

2019-12-06 07:43:55
Wolontariusze - czyli ci, którzy angażują się z potrzeby serca. W Białymstoku mamy ich około tysiąca. Każdy stara się robić coś dla innych.
UM Białystok
Wzór do naśladowania

Białostoczanki ze Stowarzyszenia Wspierania Środowisk Lokalnych Aktywne Osiedle codziennie organizują żywność dla potrzebujących. Od czerwca 2019 roku Joanna Porwisiak-Lewszuk, Marta Kubacka, Maria Oskreba-Janik, Marta Żabicka i Elżbieta Wyszyńska codziennie wstają o godz. 5.00, żeby z czterech pobliskich sklepów odebrać żywność z kończącym się terminem ważności. To akcja w ramach działań Banku Żywności. Ponad 200 kilogramów pieczywa, wędlin, warzyw, ryb i nabiału dziennie trafia do podopiecznych Stowarzyszenia Aktywne Osiedle, czyli do 102 rodzin, które tworzy 250 osób.

W klubie osiedlowym wolontariusze prowadzą warsztaty kulinarne, przygotowują ciepłe posiłki, częstują dzieci z sąsiedniej świetlicy prowadzonej w ramach miejskiego programu Wychowawcy podwórkowi. Prowadzą też kącik komputerowy, uczą obsługi komputera, pomagają pisać. Pani Joanna (koordynatorka klubu) wkrótce zacznie pomagać mieszkańcom w wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych PIT. Pani Zinaida odpowiada za biblioteczkę. Panowie Andrzej i Mieczysław prowadzą warsztat majsterkowicza. Pani Ewa to królowa kąciku szycia – wykwalifikowana krawcowa, która potrafi uszyć gorset i płaszcz. Pan Andrzej to wolontariusz gotowy do pomagania innym wolontariuszom, działa, kiedy jest taka potrzeba.

– Angażujemy się z potrzeby serca, aby chociaż trochę ułatwić życie osobom, które są w trudnej sytuacji – mówi Joanna Porwisiak-Lewszuk. – To dużo pracy, ale warto ją wykonywać. Zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że dzięki niej dzieci z rodzin naszych podopiecznych nie będą chodziły głodne.

W czwartek (5 grudnia), czyli w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński odwiedził wolontariuszy, by podziękować za ich pracę.

– Piątego grudnia podarujmy innym pięć minut - mówi Przemysław Tuchliński. – Każdy może zostać wolontariuszem i każda chwila aktywności na rzecz innych jest cenna. Zachęcam wszystkich do angażowania się w wolontariat.

Miasto wolontariuszy

Miasto Białystok wspiera rozwój idei wolontariatu. Organizuje szkolenia dla wolontariuszy i ich koordynatorów działających w organizacjach pozarządowych i w placówkach oświatowych. Każdego roku około 200 wolontariuszy działa w jednostkach organizacyjnych miasta – w placówkach kultury (np. w Białostockim Ośrodku Kultury, Galerii Arsenał), w Centrum Aktywności Społecznej oraz w Schronisku dla Zwierząt. Łącznie w mieście działa około 1000 wolontariuszy.

12 grudnia Miasto Białystok wraz z Federacją Organizacji Pozarządowych Miasta odznaczy stu wolontariuszy organizacji pozarządowych pamiątkowymi medalami, aby w ten sposób podkreślić znaczenie działań społecznych w różnych dziedzinach życia: w pomocy społecznej, kulturze, sporcie czy ochronie środowiska.

Już w styczniu 2020 roku prezydent Białegostoku po raz 25. zaprosi młodych wolontariuszy do udziału w białostockiej edycji ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych. Uhonorujemy wyróżniających się wolontariuszy w 3 kategoriach wiekowych oraz w kategorii wolontariat indywidualny i wolontariat grupowy.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl