Kultura i Rozrywka

Wróć

Białystok w Innym Wymiarze. Multimedialne widowisko i moc koncertów

2015-08-29 00:00:00
Wypełniona szczelnie sala Opery i kolejka przed wejściem. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się spektakl muzyczny przygotowany z okazji rocznicy 100-lecia Ludobójstwa Ormian. Znalazł się w programie festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.
materiały zespołu
Podczas briefingu prezydent Tadeusz Truskolaski zaznaczył, że festiwal Wschód Kultury, w którym obok Białegostoku biorą udział Rzeszów i Lublin, pokazuje rolę makroregionu Polska Wschodnia. Podkreślił, że rzeź na Ormianach przed stu laty była ludobójstwem.

- Należy pamiętać o ofiarach i przestrzegać przed takimi wydarzeniami - mówił.

Kazimierz Monkiewicz, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury, dodawał:

- Staramy się budować więzi między Polską a krajami Partnerstwa Wschodniego przez kulturę. Dwa lata temu przybliżaliśmy kulturę tatarską, w zeszłym roku - ukraińską, a teraz - ormiańską. W każdym z miast organizowane są specjalne wydarzenia.

Ambasador Republiki Armenii Edgar Ghazaryan już po raz trzeci odwiedził Białystok.

- To jest unikalna możliwość, by Ormianie mogli przedstawić swoją kulturę - mówił o festiwalu Wschód Kultury. - Rok 2015 jest szczególny dla Armenii. Wtedy obchodzona jest setna rocznica ludobójstwa. Jesteśmy wdzięczni polskiemu narodowi za zrozumienie. Polska była jedynym krajem, który skrytykował to ludobójstwo. W ten sposób wydarzenie nazwał też papież Jan Paweł II.

Spektakl na scenie Opery został przygotowany przez zespół Klezmafour, Orkiestrę Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz zaproszonych muzyków (Marta Maślanka, Kamil Radzimowski, Adeb Chamoun, Maciej Nerkowski). Zagrali oni na dawnych instrumentach, takich jak duduk, zurna, cymbały, darbuka, tar, riq. O oprawę wizualną zadbali: Agnieszka Rogala, Krzysztof Ćwiertniewski i Krzysztof Małachowski.

Na rynku można było z kolei posłuchać muzyki klezmerskiej w wykonaniu Milo Kurtisa i Orkiestry Naxos, a także Amsterdam Klezmer Band. Do żydowskiej historii miasta nawiązuje też instalacja Bialystoker na Chanajkach. Z jednej z kamienic na przechodniów patrzą twarze dawnych mieszkańców. W Galerii Arsenał również wydarzenie - wystawa białoruskiej sztuki współczesnej ZBIÓR/ZBOR. Konstruowanie archiwum. To pierwsza tak szeroka prezentacja w naszym kraju.

W weekendowym programie znalazły się m.in. spacer, warsztaty, spektakl, potańcówka, koncerty - nie tylko w Białymstoku, ale w Tykocinie i Supraślu.

Program: Wschód Kultury/Inny Wymiar
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl