Aktualności

Wróć

Białystok upamiętnia 73. rocznicę pierwszej masowej deportacji na Sybir

2013-02-10 00:00:00
10 lutego przypada 73. rocznica pierwszej masowej wywózki obywateli Rzeczpospolitej Polskiej na Sybir.
Fundacja Kresy-Syberia
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. przeprowadzono pierwszą masową deportację obywateli Rzeczpospolitej w głąb ZSRR. Zesłano wówczas osadników wojskowych (w większości byłych uczestników wojny 1920), służbę leśną, a także uciekinierów z Rosji po wojnie domowej i przejęciu władzy przez bolszewików. Jako osadników potraktowano także liczne rodziny chłopskie, które otrzymały ziemię w ramach parcelacji majątków lub nabyły ją za pieniądze.

W ramach pierwszej deportacji z Polski przesiedlono około 140 tys. osób. W grupie tej ponad 81% stanowili Polacy, niecałe 9% Ukraińcy, 8% Białorusini i niespełna 2% osoby innych narodowości. Blisko połowa deportowanych to dzieci do 16 roku życia.

Deportowaną ludność rozlokowano w 115 osadach specjalnych, w Komi ASRR, w północnych obwodach Rosyjskiej Federacyjnej SRR: archangielskim, czelabińskim, czkałowskim, gorkowskim, irkuckim, iwanowskim, jarosławskim, kirowskim, mołotowskim, nowosybirskim, omskim, swierdłowskim i wołogodzkim, w Jakuckiej i Baszkirskiej ASRR oraz Krasnojarskim i Ałtajskim Kraju.

Rocznica pierwszej masowej deportacji na Sybir będzie upamiętniona w Białymstoku. W niedzielę (10.02) o godz. 10.00 pod pomnikiem Katyńskim na Placu Katyńskim zostaną złożone kwiaty. Pół godziny później Sybiracy zostaną uczczeni także pod pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka obok kościoła św. Ducha przy ul. Piastowskiej. W obu uroczystościach weźmie udział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Spotkanie i zajęcia dla dzieci związane z 73. rocznicą pierwszej deportacji przygotuje też Muzeum Wojska. Ich uczestnicy poznają historię człowieka, który doświadczył tragedii zesłania. Na nieludzkiej ziemi zmagał się z głodem, ciężką pracą i wędrówką w nieznane.

Szczegóły:
Rodzinna niedziela w Muzeum Wojska
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl