Aktualności

Wróć

Białystok: uczczenie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

2011-03-27 00:00:00
W niedzielę prezydent Białegostoku, przedstawiciele samorządu i środowisk kombatanckich upamiętnią kwiatami rocznicę tzw. procesu szesnastu.
E.S.
Nazwany w historiografii procesem szesnastu to pokazowa rozprawa polityczna z przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, przeprowadzona od 18 do 21 czerwca 1945 r. w Moskwie.

66 lat temu, 27 marca, w Pruszkowie zostali podstępnie aresztowani przez NKWD i następnego dnia wywiezieni na Okęcie, a dalej do Moskwy najważniejsi działacze podziemia niepodległościowego. Byli to: delegat rządu i wicepremier Jan Stanisław Jankowski, ostatni Komendant Główny AK Leopold Okulicki, przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak, tłumacz i wiceminister Departamentu Informacji Delegatury RP na Kraj Józef Stemler-Dąbski oraz działacze polityczni: Antoni Pajdak, Stanisław Jasiukowicz, Kazimierz Kobylański, Zbigniew Stypułkowski i Aleksander Zwierzyński, Józef Chaciński, Franciszek Urbańsk, Adam Bień, Kazimierz Bagiński, Stanisław Mierzwa, Eugeniusz Czarnowski i Stanisław Michałowski.

Historycy oceniają, że jak na stalinowskie warunki w ukartowanym procesie zapadły niskie wyroki: do 10 lat wraz z uniewinnieniami.

Rocznica porwania przywódców podziemia zostanie uczczona w niedzielne południe pod pomnikiem Żołnierzom Armii Krajowej w Białymstoku przy ul. Kilińskiego.
E.S.