- Nie będzie to na pewno przypominało pochodów pierwszomajowych – żartuje Jacek Piorunek, członek zarządu województwa i pomysłodawca parady. – Przyznam, że trochę boję się, jak to wszystko wyjdzie. Organizujemy tego typu przedsięwzięcia po raz pierwszy, ale wierzę, że nam się uda i w przyszłości będziemy robić je częściej.
65 gmin, 140 podmiotów, 2700 reprezentantów
Parada Województwa Podlaskiego będzie składała się z ponad 1400 podmiotów symbolizujących bogatą kulturę naszego regionu. Za organizację odpowiada Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Zobaczymy m.in. grupy taneczne, teatralne, rekonstrukcyjne, sportowe, a także orszaki konne i przejazd motocyklistów. W sumie ok. 2700 reprezentantów z różnych części Podlasia.
Parada zostanie uformowana z 5 komun obrazujących m.in. 3 ziemie podlaskie. W paradzie swoją reprezentację będą miały również mniejszości narodowe zamieszkujące nasze województwo, m.in. Litwini, Tatarzy i Ukraińcy.
Korowód ruszy z ul. Krakowskiej o godz. 17.00, następnie przejdzie ulicą Lipową. Przemarsz zakończy się pod białostockim ratuszem. Przy skrzyżowaniu Lipowej i Częstochowskiej będzie można posłuchać konferansjera prezentującego przemarsze poszczególnych powiatów, zespołów i innych grup.
Przemarsz zakończy się o godz. 18.00 na placu przy Rynku Kościuszki. Tam rozpoczną się główne uroczystości ceremonii. Mieszkańcy obejrzą m.in. symboliczną scenę mianowania Iwana Sapiehy pierwszym wojewodą podlaskim przez króla Zygmunta Starego, a po niej odbędzie się koncert regionalnych zespołów i występy grup tanecznych.
Uwaga kierowcy: zamknięte zostanie centrum miasta
W czasie parady wystąpią utrudnienia na trasie przemarszu. W godzinach 16.00-22.00 zamknięte dla ruchu kołowego zostanie ulica Rynek Kościuszki i Lipowa, a także Kijowska, Św. Anny oraz Młynowa. Od 16.00 do 20.00 będzie zamknięta ulica Kalinowskiego na odcinku do Grochowej, a także Krakowska. Od godz. 11.00 do 22.00 samochody i autobusy nie przejadą ulicą Oskara Sosnowskiego. Autobusy linii 2, 7, 10, 14, 20 będą w tym czasie kursować na trasach zastępczych.
Jacek Piorunek szacuje, że koszt parady wyniesie ok. 350-400 tys. złotych. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Parada Województwa Podlaskiego - obchody 500-lecia województwa. Program imprezy