Aktualności

Wróć

Białystok uczci 50. rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki

2025-02-13 14:00:01
Białystok przygotowuje się do wyjątkowego wydarzenia – 15 lutego 2025 roku odbędą się uroczystości upamiętniające 50. rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki, patrona miasta. To postać niezwykle zasłużona dla Kościoła i historii Polski, a przede wszystkim duchowy przewodnik św. Faustyny Kowalskiej i propagator kultu Miłosierdzia Bożego.
Google Street View
Duchowy przewodnik, spowiednik świętej, patron miasta

Obchody organizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku będą miały zarówno wymiar religijny, jak i historyczny. Obejmą one uroczystą Mszę Świętą, a także symboliczne oznaczenie grobów tabliczkami „grób weterana” – zarówno ks. Sopoćki, jak i Eugeniusza Marcina Kazimirowskiego, malarza, który uwiecznił wizerunek Jezusa Miłosiernego.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko (1888–1975) to postać wyjątkowa w historii polskiego Kościoła. Był kapłanem, profesorem teologii, a przede wszystkim duchowym kierownikiem św. Faustyny Kowalskiej. To właśnie on wspierał ją w szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego i zlecił wykonanie pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego – tego samego, który dziś jest czczony na całym świecie.

Po II wojnie światowej ks. Sopoćko osiedlił się w Białymstoku, gdzie kontynuował swoją misję i zaangażował się w życie religijne miasta. Jego starania doprowadziły do szerokiego rozpowszechnienia idei Święta Miłosierdzia Bożego, które zostało oficjalnie ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 2000 roku.

W 2008 roku został beatyfikowany w Białymstoku, a w 2016 roku ogłoszono go patronem miasta.

Program obchodów 50. rocznicy śmierci bł. ks. Michała Sopoćki

Obchody rocznicowe, organizowane przez IPN Białystok, rozpoczną się już w godzinach porannych i będą miały zarówno charakter religijny, jak i patriotyczny.

- 9:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny i oznaczenie grobu bł. ks. Michała Sopoćki - w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. To miejsce szczególne, ponieważ właśnie tutaj znajduje się grób ks. Sopoćki. Po zakończeniu liturgii na jego mogile zostanie umieszczona tabliczka „grób weterana”. Jest to wyraz hołdu dla jego zaangażowania w życie duchowe i historyczne Polski.

- 10:30 – Poświęcenie grobu Eugeniusza Marcina Kazimirowskiego - kolejnym ważnym punktem uroczystości będzie oznaczenie tabliczką „grób weterana” mogiły Eugeniusza Marcina Kazimirowskiego na cmentarzu Farnym w Białymstoku. To on w 1934 roku, na polecenie ks. Sopoćki i według wizji św. Faustyny, namalował pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego – ten, który stał się jednym z najważniejszych symboli chrześcijaństwa.

Grób Kazimirowskiego został odnowiony dzięki staraniom Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, a jego poświęcenie będzie symbolicznym zwieńczeniem uroczystości.

Pół wieku po śmierci ks. Michał Sopoćko wciąż pozostaje jedną z kluczowych postaci duchowych XX wieku. Jego wkład w rozwój kultu Miłosierdzia Bożego i rola w historii Kościoła sprawiły, że jest on pamiętany nie tylko w Białymstoku, ale i na całym świecie. Obchody 50. rocznicy jego śmierci to nie tylko okazja do upamiętnienia jego osoby, ale także do refleksji nad wartościami, które głosił – wiarą, nadzieją i miłosierdziem.
MW
24@bialystokonline.pl