Zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej w Białymstoku tworzą m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Biura Zarządzania Kryzysowego UM w Białymstoku, służb sanitarnych, policji, Szpitala Miejskiego, Państwowej Straży Pożarnej, straży miejskiej, Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Jego przewodniczącym został zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. Do zadań zespołu należy opracowanie i wdrożenie procedury postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia koronawirusa na terenie miasta.
Sanepid zapewnia, że w pełni kontroluje służby sanitarne w zakresie przygotowań do ewentualnego pojawienia się wirusa na terenie Białegostoku.
– Naszym zadaniem, służb sanitarnych, jest profilaktyka i nie dopuszczenie do rozprzestrzenia się wirusa, gdy już się pojawi – mówił Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku Waldemar Kulesza. – Na dziś niezwykle ważne jest, abyśmy wszyscy przygotowali się na taką możliwość. Jednocześnie zachowajmy rozsądek i podstawowe zasady higieny.
Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo epidemiologiczne będzie wspierać miejskie Biuro Zarządzania Kryzysowego.
– Nie chcemy niepotrzebnie niepokoić naszych mieszkańców. Jednak musimy być przygotowani na wypadek, gdyby wirus dotarł do Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Na bieżąco monitorujemy sytuację, jesteśmy w ścisłym kontakcie z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Białymstoku. Współpracujemy ze wszystkimi służbami po to, by w porę wdrożyć odpowiednie postępowanie, jeśli nastąpi taka potrzeba.
Dziś uruchomiono
infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.