Aktualności

Wróć

Białystok rozpoczyna współpracę z InPostem. Dołączył do programu Green City

2021-09-27 15:38:06
W poniedziałek (27.09) wiceprezydent miasta wraz z dyrektorem biura ekspansji i rozstawień InPost podpisali list intencyjny. Tym samym, miasto Białystok dołączyło do programu Green City.
Malwina Witkowska
Współpraca z InPostem

Miasto Białystok wraz ze spółką InPost nawiązali współpracę w ramach ogólnopolskiego programu partnerstw z samorządami Green City. Projekt przewiduje m.in. montaż ładowarek elektrycznych przy paczkomatach, rozwój transportu przyjaznego środowisku czy nasadzenia roślinności oczyszczającej powietrze. Realizacja programu odbywa się zgodnie z ideą smart city, czyli poprzez oferowanie mieszkańcom szeregu usług oraz działań na rzecz poprawy jakości powierza i ochrony klimatu.

- Białystok to jedno z tych miast, które jeszcze na długo przed tym, kiedy Komisja Europejska Europejska ogłosiła, że jednym z priorytetów będzie Zielony Ład, starał się skutecznie wprowadzać elementy związane z kwestiami ochrony środowiska i dbaniem o zieleń - mówi wiceprezydent Białegostoku, Rafał Rudnicki. - To my jako miasto wprowadziliśmy chociażby parki kieszonkowe, kwietne łąki, czy miejskie pasieki, z których miód służy do celów promocyjnych. To wszystko przyczynia się do tego, że jesteśmy jednym z tych miast, w których elementy zielone są bardzo mocno akcentowane i obecne w przestrzeni publicznej. Zależy nam, żeby łączyć zielone otoczenie z innowacyjnością - zapewnia.

Dlatego w poniedziałek (27.09) podpisali list intencyjny z firmą InPost.

- Podpisanie listu intencyjnego oznacza współpracę w zakresie od strony innowacyjnych rozwiązań, jak i od strony ekologicznych pomysłów. Zależy nam na tym, by zielonych przestrzeni było jak najwięcej - dodaje Rafał Rudnicki.

Nowe paczkomaty i samochody elektryczne

Białystok jako kolejne miasto przystąpiło do projektu Green City.

- Wiemy, że przyszłość nasza i naszych dzieci zależy od ekologii, dlatego chcielibyśmy wywrzeć sami od siebie pierwszy krok, który będzie zobowiązywał wszystkich. Chcemy, żeby każde miejsce w naszym kraju było atrakcyjne, ekologiczne i przyjazne dla mieszkańców - wyjaśnia dyrektor biura ekspansji i rozstawień InPost, Waldemar Brzoska. - Najważniejszym zadaniem jest, by włodarze miast, uczestniczyli aktywnie w planowaniu tej infrastruktury. My chcemy wspierać to naszymi innowacjami, które przyniosą wiele radości - dodaje.

W programie Green City są już takie miasta jak Kraków, Kielce, Sopot, Częstochowa, Rybnik, Rzeszów.

- Paczkomaty to obecnie najbardziej ekologiczna forma dostawy. Redukuje emisje CO2 z tytułu śladu węglowego w obrocie paczki aż o 66 proc. i aż o 90 proc. w obszarach wiejskich - tłumaczy rzecznik prasowy InPost, Wojciech Kądziołka.

Dodaje, że chcą w ramach programu, aby paczkomaty powstawały w sposób zrównoważony - żeby były częścią infrastruktury miejskiej i by wtapiały się w tkankę miejską. Ponadto do miast partnerskich będą trafiały samochody elektryczne.

- W pierwszej kolejności InPost zamierza wymienić swoją flotę na auta elektryczne. Działania, które miasto podejmie wraz ze spółką InPost, mają poprawić komfort życia białostoczan i przyczynić się do ochrony środowiska. To będą działania według idei zmiany globalne zaczynają się lokalnie - informuje Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl