Białystok przyłączył się do akcji Uchodźcy - Moi sąsiedzi
Uchodźcy to ludzie, którzy w swoim kraju przeżyli skrajnie trudne chwile. Uciekali bo ich życie było zagrożone. Niektórzy wyjechali dosłownie w tym, co mieli na sobie, inni planowali wyjazd, spakowali niezbędne rzeczy, sprzedali majątek - te i inne informacje na temat uchodźców bdzie można znaleźć w środkach komunikacji miejskiej Białegostoku.
materiały organizatora
Właśnie rozpoczęła się kampania Uchodźcy - moi sąsiedzi organizowana przez Polskie Forum Migracyjne i Urząd do Spraw Cudzoziemców.
- Obecnie w procedurze uchodźczej i jednocześnie pod opieką Urzędu pozostaje ponad 3000 osób. Wszelkie działania zaplanowane w ramach kampanii będą skierowane na edukację oraz budowanie życzliwości i postaw tolerancji wobec osób ubiegających się o objęcie ochroną na terytorium RP - powiedział Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
- Zależy nam na tym, by Polacy zaczęli postrzegać uchodźców jako swoich sąsiadów. Bo przecież nimi są, mieszkają obok. Dobrze by było, żeby te relacje układały się na zasadach sąsiedzkich, aby ludzie patrzyli na siebie cieplej, nie tylko wilkiem - dodaje Agnieszka Kosowicz, Prezes fundacji Polskie Forum Migracyjne.
W Warszawie pojawił się dziś tramwaj z reklamą zewnętrzną, a w Lublinie i Białymstoku taką grafikę można zobaczyć na autobusach (z uwagi na serwis autobusu - od najbliższej środy 3.10). Dodatkowo w środkach komunikacji miejskiej można znaleźć łącznie 185 plakatów informacyjnych. Ponadto pojawią się one w Zgierzu, gdzie bezpłatną ekspozycję zapewni Fundacja Ethnos.
Projekt Uchodźcy-moi sąsiedzi to jednak znacznie więcej niż tylko reklama w środkach komunikacji miejskiej. Do końca roku zostanie zorganizowanych 30 spotkań w miejscowościach, w których działają lub uruchamiane są ośrodki dla cudzoziemców. Będą to spotkania informacyjne dla mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnej administracji oraz warsztaty międzykulturowe dla szkół. Kolejnym etapem projektu są wizyty studyjne dla lokalnych mediów oraz organizacji pozarządowych mające na celu praktyczne zapoznania się z systemem ochrony cudzoziemców w Polsce.
Przewidziano także wycieczki dla cudzoziemców zakwaterowanych w ośrodkach, którzy zazwyczaj w niewystarczającym stopniu znają ich otoczenie. Często nie korzystają z dostępnej oferty integracyjnej, ponieważ nie są jej świadomi.
Akcji towarzyszy także konkurs. Uczestnicy mają za zadanie sfotografowanie w jak najciekawszy sposób środków komunikacji miejskiej lub wyeksponowanych w niej plakatów przedstawiających akcję Uchodźcy-moi sąsiedzi. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail media@udsc.gov.pl lub drogą pocztową z dopiskiem konkurs - uchodźcy moi sąsiedzi na adres siedziby Urzędu: ul. Koszykowa 16, 00-564 Warszawa. Konkurs trwa od 1 do 31 października 2012 (w przypadku prac nadesłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego). Zwycięzcy zostaną poinformowani drogą mailową.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl