Zdrowie

Wróć

Białystok Plus. Pieniądze z budżetu miasta pozwolą na kontynuowanie programu

2017-01-20 11:37:39
W uchwalonym w środę budżecie miasta znalazło się 400 tys. zł przeznaczonych na utworzenie rezerwy celowej, która ma wesprzeć program Białystok Plus. W jego ramach przebadanych zostanie 10 tys. białostoczan, a bez pieniędzy mogłoby do tego nie dojść.
pixabay.com
Program Białystok Plus to przedsięwzięcie organizowane przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przy współpracy z władzami miasta i województwa, które będzie polegać na kompleksowym przebadaniu 10 tys. białostoczan. Celem jest ocena stanu zdrowia mieszkańców oraz zbadanie wpływu różnorodnych czynników na rozwój chorób przewlekłych.

Program miał jednak problemy ze znalezieniem finansowania. Pierwsze etapy były wspierane ze środków na tzw. Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące, jednak Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kończy ten program, a więc kończą się też dofinansowanie na Białystok Plus.

Z pomocą postanowili wyjść radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w budżecie miasta zaproponowali poprawkę dotyczącą utworzenia rezerwy celowej w wysokości 400 tys. zł na wsparcie programu.

- Gdyby nie pomoc miasta, to program musiałby zostać zakończony – mówi koordynator projektu prof. Karol Kamiński z UMB. - Przygotowania były niezwykle kosztowne. Polegały one na programie pilotażowym, w którym badaliśmy ludzi nie losowo wybranych, ale tych po zawałach, a poza tym musieliśmy przygotować całą strukturę informatyczną.

Pieniądze od miasta pozwolą uczelni na wystartowanie, a także na ubieganie się o środki na programy badawcze. Do tej pory był z tym problem, ponieważ nie powinien taki program trwać dłużej niż 3 lata, a w Białystok Plus pierwsza część projektu ma trwać około 5. Teraz jednak można się ubiegać o pieniądze na poszczególne obszary badań, które będą trwały krócej niż 3 lata.

Organizatorzy planują, aby badania rozpocząć w drugiej połowie roku. Wszystko jednak będzie zależeć od tego, kiedy zostanie przyznana rezerwa celowa.

- Zakładamy, że przygotowania potrwają do czerwca. Badania mogłyby zacząć się w lipcu, ale nie jesteśmy pewni, czy w wakacje będzie wystarczająco dużo chętnych. Przeprowadzimy w tym celu ankiety. Jeśli ludzie zasygnalizują, że są chętni na badania w wakacje, to wówczas rozpoczniemy w lipcu, jeśli nie to, przesuniemy to na wrzesień - mówi prof. Karol Kamiński.

W ramach badania Białystok Plus w ciągu 5 lat zostanie losowo wybranych około 10 tys. białostoczan w wieku między 20. a 80. rokiem życia. Zostaną oni bezpłatnie poddani wielu nowoczesnym badaniom diagnostycznym, w tym: specjalistycznym badaniom krwi, obrazowaniu całego ciała metodą rezonansu magnetycznego, badaniu składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej, badaniu funkcji płuc i serca, badaniu dna oka i badaniu gęstości kości.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl