Aktualności

Wróć

Białystok pamięta o Armii Krajowej

2018-02-14 08:51:36
76 lat temu gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Białystok nie zapomniał o tym wydarzeniu i walczących żołnierzach, dlatego też w centrum miasta odbędą się uroczystości.
UM Białystok
W środę (14.02) mija 76. rocznica powstania Armii Krajowej. O godz. 12.00 przy pomniku żołnierzy okręgów wileńskiego, nowogródzkiego i białostockiego Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego w Białymstoku odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Żołnierze i harcerze wystawią posterunek honorowy. Będą też przemówienia m.in. przedstawicieli władz samorządowych, stowarzyszeń kombatanckich oraz instytucji wojskowych i cywilnych. Poza tym pod pomnikiem złożony zostanie wieniec.

Obchody są organizowane przez Zarząd Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej i 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Armia Krajowa była największą i najlepiej zorganizowaną armią obywatelską w historii Polski. Formacja ta powstała 14 lutego 1942 r. - zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego – w wyniku przekształcenia struktur Związku Walki Zbrojnej.

W momencie maksymalnej zdolności bojowej (lato 1944 r.) siły Armii Krajowej liczyły prawie 400 tys. osób, w tym blisko 11 tys. oficerów. To właśnie w tym czasie wybuchło powstanie warszawskie. Niestety po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Zaś 19 stycznia 1945 r. Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu tej formacji. Natomiast po zakończeniu II wojny światowej żołnierze Armii Krajowej byli aresztowani, więzieni i mordowani przez komunistów.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl