Białystok otwiera oczy na bezdomność
Otwórz oczy na bezdomność - pod takim hasłem ruszyła w regionie kampania społeczna przeciwdziałająca bezdomności. Ma ona uwrażliwić mieszkańców regionu na zjawisko bezdomności, sprawić że będziemy czujni i w razie potrzeby szybko i sprawnie zareagujemy.
sxc.hu
Na terenie województwa podlaskiego realizowany jest program profilaktyczny pn. Nie bądźmy obojętni, którego celem jest ochrona życia i zdrowia mieszkańców oraz wspieranie osób bezdomnych, starszych, niezaradnych, szczególnie w sezonie zimowym i motywowanie do korzystania z proponowanych form pomocy.
Ubiegłej zimy w województwie podlaskim odnotowano 22 przypadki zamarznięć osób (w sezonie 2009/2010 - 20 zgonów, a w 2008/2009 - 12). Stopień zagrożenia zamarznięciem uzależniony jest w głównej mierze od warunków pogodowych, które w odpowiadających sobie miesiącach kolejnych lat nie są jednakowe. Na skalę w/w zagrożenia ma również wpływ wiedza osób bezdomnych, nieporadnych, nadużywających alkoholu nt. możliwości uzyskania pomocy, gotowość do skorzystania przez w/w osoby z dostępnych form pomocy, jak również funkcjonowanie lokalnej bazy pomocowej (tj. noclegowni, domów dla bezdomnych, ogrzewalni itp.).
W wyniku podjętych działań w Podlaskiem policjanci w sezonie zimowym 2010/2011 ujawnili 578 miejsc zagrożonych, przeprowadzili ponad 14 tys. kontroli miejsc zagrożonych, ujawnili 2544 osoby zagrożone zamarznięciem, ponadto doprowadzili w celu wytrzeźwienia, udzielili pomocy.
Celem wzbogacenia oferty pomocowej dla osób potrzebujących szczególnego wsparcia w okresie zimowym, na terenie miasta Białegostoku, Łomży i Suwałk podjęto realizację alternatywnego projektu profilaktycznego, polegającego na sprawdzeniu przez studentów w asyście policjantów miejsc przebywania osób bezdomnych celem zaproponowania im skorzystania z noclegowni, poinformowania o zasadach i formach korzystania z usług lokalnych instytucji i placówek pomocowych.
Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, kontynuował projekt pn. Zimowy Ratownik, w ramach którego przekazał podległym jednostkom plakaty zawierające nr telefonu, pod który mogą dzwonić mieszkańcy Białegostoku z informacją o osobie bezdomnej, zagrożonej zamarznięciem. Plakaty zostały rozpowszechnione wśród mieszkańców powiatu białostockiego.
W Białymstoku działa 15 punktów, w których wydawane są ciepłe posiłki i odzież. W 8 domach pomocy jest w sumie 271 miejsc noclegowych.
E.S.