Białystok otwarty na studentów ze wschodu. Można przyjąć ich na wolontariat
Organizacje pozarządowe mogą zgłaszać chęć przyjęcia rosyjskojęzycznego wolontariusza. To szansa na rozwój dla młodego człowieka, ale też samej organizacji.
pixabay.com
To już kolejny rok, kiedy białostockie uczelnie notują wzrost liczby zagranicznych studentów. W większości są to osoby ze wschodu - z Białorusi i Ukrainy. Młody człowiek, który dopiero co zakończył edukację w swoim rodzinnym kraju i przyjeżdża do Polski, znając język polski w stopniu podstawowym (lub wcale), ma prawo czuć się zagubionym, a nawet wycofanym. Na przeciw temu i pozostałym problemom studentów ze wschodu wyszła Fundacja Okno Na Wschód, która prowadzi punkt informacyjny Study in Białystok.
Punkt ten, przy współpracy z uczelniami wyższymi, realizuje działania wspierające młodzież ze wschodu kształcącą się w naszym mieście.
- Biorąc pod uwagę fakt, iż liczba studentów polskich stopniowo się zmniejsza, trzeba zabiegać o studentów z zagranicy. Przygraniczne położenie naszego miasta jest tu atutem, z którego powinniśmy korzystać – mówi Paweł Mickiewicz, Prezes Fundacji Okno Na Wschód.
Pomysłodawcy punktu wierzą w to, że dzięki studentom ze wschodu, Białystok może stać się międzynarodowym ośrodkiem akademickim.
Study in Białystok swoją ofertę kieruje do wszystkich studentów pochodzących ze wschodu studiujących na białostockich uczelniach wyższych - zarówno tych dopiero rozpoczynających edukację, jak i tych, którzy ją kończą. Studenci w ramach projektu mogą skorzystać m.in. z bezpłatnych kursów języka polskiego czy wyjazdów integracyjno-edukacyjnych. Interesującą propozycją jest też 4-miesięczny wolontariat w organizacjach pozarządowych, podczas którego mogą zdobyć pierwsze doświadczenia w pracy, otrzymując przy tym stypendium wolontariackie.
- Wolontariat pozwolił mi przygotować się w trakcie studiów do wejścia na rynek pracy, jest to szansa na lepszy start – zauważa Anton, student 3. roku informatyki i ekonometrii.
Student, który odbywa wolontariat, powinien być zaangażowany w konkretne działania w danej organizacji i przepracować łącznie 90 godzin. Liczba miejsc jest ograniczona, w związku z tym szansę na wolontariat mają najbardziej zaangażowani i aktywni studenci.
Z początkiem tego roku Fundacja Okno Na Wschód rozpoczyna kolejną edycję programu wolontariatu. Jej władze zapraszają białostockie organizacje pozarządowe do zgłaszania chęci przyjęcia rosyjskojęzycznego wolontariusza.
Zainteresowane organizacje proszone są o kontakt mailowy: ewelina.docnik@onw.org.pl. Przyjęcie do stowarzyszenia lub fundacji rosyjskojęzycznego wolontariusza jest szansą na rozwój tak dla młodego człowieka, jak i dla samej organizacji, która będzie mogła nawiązać kontakt z partnerami ze wschodu i spróbować sił w realizacji międzynarodowych przedsięwzięć.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl