Białystok numerem 1 w Polsce. Zajął pierwsze miejsce w konkursie Miasto z klimatem
Białystok został doceniony za rewitalizację Stawów Marczukowskich oraz za rozwój komunikacji rowerowej. Jest to kolejne ważne wyróżnienie dla miasta na arenie ogólnopolskiej.
UM Białystok
Kolejne zwycięstwo Białegostoku
Ministerstwo Klimatu przeprowadziło konkurs Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt. Było on skierowany do miast, które w ostatnich trzech latach zakończyły inwestycję wpływającą na życie mieszkańców i propagującą cele proekologiczne. Białystok zdobył pierwsze miejsce.
Wyłoniono w sumie 10 laureatów. Oceniano inwestycje zrealizowane przez samorządy z obszarów:
- rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury;
- zrównoważony transport;
- gospodarka w obiegu zamkniętym;
- zrównoważone budownictwo.
Białystok został laureatem za rewitalizację Stawów Marczukowskich oraz rozwój komunikacji rowerowej. Drugie miejsce zdobyła Gdynia, a trzecie Płock.
Odnowione Stawy Marczukowskie
Trwała kilka lat, zakończyła się w roku 2017 - rewitalizacja Stawów Marczukowskich, które przez długi czas były zaniedbane. Po ich odnowieniu mieszkańcy Białegostoku zyskali nowe miejsce do odpoczynku. Inwestycja miała również duży wpływ na bioróżnorodność, ponieważ pojawiły się tam nowe gatunki zwierząt i owadów.
– Rewitalizacja terenu Stawów Marczukowskich była dla nas jednym z priorytetów w obszarze ochrony środowiska, podobnie, jak i rozwój komunikacji rowerowej. Od kilkunastu lat prowadzimy działania mające na celu stworzenie sprawnego systemu połączeń dróg i ciągów rowerowych na terenie miasta. Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że nasze działania są prowadzone w dobrym, właściwym kierunku, choć oczywiście wiele jeszcze przed nami - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Ścieżki rowerowe w mieście
Białystok znany jest jako zielone płuca Polski - a miasto robi wszystko, by tak pozostało. W związku z tym od lat promuje rower jako codzienny środek transportu.
W mieście obecnie znajduje się ponad 150 km ścieżek rowerowych. Aby zachęcać mieszkańców do zrezygnowania z samochodów wprowadzono również wiele udogodnień m.in. parkingi i wiaty rowerowe, strefy o ograniczonej dostępności dla ruchu kołowego czy strefę ruchu uspokojonego. Ponadto, od 2014 r. w mieście działa BiKeR czyli rower miejski z którego korzysta wielu białostoczan. Wszystkie te działania mają na celu poprawę jakości powietrza w mieście.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl