W nocy z 11 na 12 listopada 1918 r. podpisano ze stacjonującym w Białymstoku niemieckim garnizonem umowę dotyczącą opuszczenia miasta przez obce wojska. Niestety już po trzech dniach, Niemcy ponownie zajęli miasto. Chociaż od grudnia 1918 r. polską administrację próbował tworzyć w Białymstoku komisarz rządu RP Ignacy Mrozowski, nie było to łatwe - wszędzie panował chaos, panoszyli się zdemoralizowani żołnierze niemieccy.
Tymczasem ze wschodu szła na Polskę Armia Czerwona. W związku z tym podjęto rozmowy z dowództwem niemieckim w sprawie przepuszczania oddziałów polskich na wschód. Pertraktacje zakończyły się podpisaniem 5 lutego 1919 r. tzw. umowy białostockiej. Uregulowano w niej warunki odwrotu wojsk niemieckich i umożliwiono oddziałom polskim marsz przeciwko bolszewikom przez Białystok, Grodno i Wołkowysk.
Wojska polskie weszły do Białegostoku 19 lutego 1919 r. Powitał je tu Ignacy Mrozowski, który zaakceptował utworzony Tymczasowy Komitet Miejski na czele z Józefem Puchalskim.
W środę będą trwały miejskie obchody 95. rocznicy wyzwolenia Białegostoku. Główną uroczystość zaplanowano w samo południe na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada. W ramach obchodów zostaną także złożone wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, zaplanowano wykład i wystawę plenerową.
Szczegółowy program obchodów:
95. Rocznica Wyzwolenia Białegostoku