Aktualności

Wróć

Białystok niepodległy

2009-02-20 00:00:00
19 lutego 1919 roku Białystok odzyskał niepodległość. Miejskie uroczystości rocznicowe trwały przez cały czwartek. Włączyło się w nie również Muzeum Wojska, gdzie otwarto wystawę Białystok wyzwolony 1919 r..
Zgromadzono na niej wiele archiwalnych materiałów. Plansze z reprodukcjami zdjęć przedstawiają historyczne wydarzenia poczynając od okresu niemieckiej okupacji miasta w latach 1915-1919, przez polskie przygotowania wojskowe do objęcia władzy aż po uroczystości powitania wojsk polskich oraz mszę polową i defiladę wojskową, które zorganizowano w kilka dni po odzyskaniu niepodległości, 22 lutego.

W gablotach można obejrzeć oryginalne przedmioty z tamtego okresu. Pistolet i karabin Mauser, pruskie naramienniki, niemieckie bagnety i ręczne granaty z okresu I wojny światowej, szable, kurtka mundurowa żołnierza pruskiego, manierka austriacka, pamiątkowe odznaki, pożółkłe dokumenty, pocztówki i fotografie - to tylko część eksponatów.

Autorem scenariusza wystawy Białystok wyzwolony 1919 r. jest Marek Gajewski. - Okupacja trwała dokładnie 3 lata 6 miesięcy i 6 dni. Zakończyła się 19 lutego o godzinie 17, gdy z dworca kolejowego odjechał ostatni transport niemiecki w kierunku Grajewa - opowiadał oprowadzając uczestników wernisażu. - Do zajęcia Białegostoku wyznaczono grupę pułkownika Stanisława Dziewulskiego, która formowała się w Łapach. Około godziny 20 na ulicach miasta pojawiły się patrole konne, które jako pierwsze wysiadły z wagonów. Po 20 wszystkie oddziały weszły na Rynek Kościuszki. Uroczystości powitania postanowiono przenieść na 22 lutego, ponieważ żołnierze byli bardzo zmęczeni transportem - wyjaśniał Marek Gajewski. Niewielką ekspozycję ustawiono również w plenerze, przed muzeum.

Uroczystości z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok odbyły się również na cmentarzu wojskowym w Zwierzyńcu. Za żołnierzy modlili się księża katolicki i prawosławny oraz pastor, a harcerze zapalili znicze na grobach. Na zakończenie dnia po mszy w katedrze uroczyście świętowano pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Złożono wieńce, defilowały służby mundurowe, w niebo wystrzeliły fajerwerki. Obecny na uroczystościach Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie dziękował wszystkim, którzy przelali krew za niepodległość.
andy