Kultura i Rozrywka

Wróć

Białystok na starych fotografiach Augustisa. Spotkanie w Muzeum Wojska

2022-12-26 08:52:56
Bolesław Augustis był fotografem, który przede wszystkim uwiecznił ulice, budynki i mieszkańców Białegostoku. Jego fotografie mają ogromną dokumentalną, ale i sentymentalną wartość. Jest autorem największej międzywojennej kolekcji tzw. ulicówek w Polsce.
Bolesław Augustis
Zdjęcia, z których zasłynął Augustis wykonane zostały w latach 1935-1938, większość w centrum Białegostoku. Są one pamiątką po mieszkańcach, ale także po dawnych ulicach i budynkach naszego miasta. Ponadto fotografie te ukazują detale architektoniczne, stroje, zwyczaje białostoczan. Przedstawiają rodzinne i publiczne uroczystości, strajki, zakłady pracy, klasy szkolne, sklepy, ogrody. Często ich bohaterami są żołnierze jednostek współtworzących przed wojną białostocki garnizon wojskowy – 42. Pułku Piechoty im. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego i 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Bolesław Augustis zmarł w 1995 roku w Nowej Zelandii. Dekadę później w Białymstoku prawie cudem odnajdują się tysiące jego fotografii. Rafał Gierasimczuk i Rafał Kondzior w starej szopie w starym kredensie natrafiają na setki filmowych rolek. Chłopcy przynieśli swoje odkrycie na podwórko i przekazali w ręce Jerzego Osiennika Sieńki i Bogusława Kasperuka Bobana z zespołu Zero-85, którzy nieopodal mieli próby. Ci zabezpieczyli rolki, przekazali fotografowi Gazety Wyborczej.

Muzeum Wojska w Białymstoku organizuje spotkanie z Grzegorzem Dąbrowskim, który od lat zajmuje się konserwacją i digitalizacją liczącego ponad 10 tys. klatek zbioru Augustisa. Sukcesywnie dodaje kolejne fragmenty kolekcji, uzupełniając je opisami i szukając do nich ciekawych kontekstów. W ostatnim czasie zbiór wzbogacił się o ponad 3 tys. zdjęć, których digitalizacja zrealizowana została w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie na stronie albom.pl można zobaczyć już 8258 fotografii autorstwa Bolesława Augustisa.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek (29.12), o godz. 17:00 w siedzibie Muzeum Wojska w Białymstoku, przy ul. Kilińskiego 7. Wstęp jest wolny!
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl