Białystok miastem zielonym, ekologicznym i innowacyjnym. Otrzymało prestiżową nagrodę
Białystok otrzymał nagrodę za oryginalne pomysły i innowacyjność oraz pracę na rzecz środowiska naturalnego. Ponadto do miasta trafiło wyróżnienie za rewitalizację stawu przy ul. Mickiewicza.
Malwina Witkowska
- Jako miasto Białystok otrzymaliśmy Ekolaur na 20-lecie Polskiej Izby Ekologii. Jest to wyróżnienie, które trafiło do nas dlatego, że najlepiej dbamy spośród polskich miast o środowisko naturalne. Dostrzeżono to wszystko, co robimy w Białymstoku, naszą innowacyjność i naszą dbałość o środowisko, szczególnie w zakresie inwestycji takich jak barcie, pasieka miejska, zielone przystanki, które cały czas sukcesywnie pojawiają się w naszym mieście. To także rewitalizacja Stawów Marczukowskich czy też stawu przy ul. Mickiewicza, kwestie związane z parkiem kieszonkowym oraz szeregiem innych rzeczy, które jako miasto prowadzimy w najciekawszy sposób - chwali się zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Wiceprezydent podziękował pracownikom magistratu, którzy na co dzień myślą o tym, żeby innowacyjnych pomysłów było jak najwięcej.
- Pracownicy departamentu cały czas się zastanawiają, jak tą naszą zieloną przestrzeń publiczną upiększyć. Sukcesem są także łąki kwietne, które zrobiły furorę nie tylko w Białymstoku, ale i w całej Polsce - dodaje Rafał Rudnicki.
Zielone przystanki, parki kieszonkowe, łąki kwietne i wiele innych
Miasto otrzymało Ekolaur za realizację projektów o znaczeniu proekologicznym w okresie ostatnich 20 lat – za oryginalne pomysły i innowacyjność oraz systematyczną pracę na rzecz dbałości o środowisko naturalne.
- Znalazły się tam różne projekty, a warto wspomnieć, że w najbliższym czasie planujemy realizację kolejnych. Prowadzimy już procedury przetargowe na budowę kolejnych parków kieszonkowych, będziemy również zakładać pierwszy w mieście ogród deszczowy. Przymierzamy się również do dużego przetargu na białostockie łąki kwietne, a będzie to poszerzone zadanie. Pamiętajmy też naszej inicjatywie, czyli o niewykaszaniu zieleńców. Nasze miasto jest zielone, a jeżeli ktoś miał do tej pory jakieś wątpliwości to mamy na to dowody zewnętrzne. Zostaliśmy ocenieni przez instytucje zewnętrzne, tak zacne jak Polska Izba Ekologii, która w tym zakresie na pewno się nie myli - uważa Andrzej Karolski, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej.
Oprócz Ekolauru za 20-lecie działania miasto otrzymało również wyróżnienie za staw przy ul. Mickiewicza. Dokonano tam poprawy jakości wody, a także zwiększenie bezpieczeństwa hydrologicznego.
- Oceniono innowacyjność tego projektu, oceniono to co się tam znajduje. W centrum miasta mamy unikatowe miejsce o wielkich walorach przyrodniczych. Mamy tam wieże dla nietoperzy, w tym roku jesienią robiliśmy przegląd wież i budek dla ptaków, z którego okazało się, że ta wieża już w pierwszym sezonie jest zasiedlona przez nietoperze - mówi dyrektor.
Miasto w przyszłoroczną wiosnę planuje zbadać ilość oraz gatunki, które się tam znajdują.
- Jest to miejsce nowe, które spotkało się z wielkim uznaniem mieszkańców. Było nieciekawe, a teraz jest chętnie odwiedzane - dodaje Andrzej Karolski.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl