W dniach 18-25 czerwca odbędzie się X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, którego organizatorami są Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy. Wydarzenie to wspiera Polski Ośrodek Lalkarski Polunima.
W tym roku odbędzie się już 10. edycja Festiwalu. Co ważne, nie ma on charakteru konkursu, są to twórcze spotkania, dialog, wymiana i inspiracja, splecione w dwóch nurtach prezentacji: studenckim i profesjonalnym.
- Białystok lalką stoi. Jeżeli chodzi o teatr lalkowy, to Białystok stoi na bardzo wysokim poziomie od zawsze, odkąd pamiętam. Wszystko rozpoczęło się w 2002 roku, czyli 20 lat temu. W tym roku jest 10. edycja Festiwalu z uwagi na to, że odbywa się on co dwa lata. Miasto wsparło zarówno nurt profesjonalny kwotą 200 tysięcy złotych, natomiast studencki kwotą 60 tysięcy. Jest to dobra promocja naszego miasta, celem jest popularyzacja, ale także nawiązanie współpracy ze szkołami lalkarskimi i teatrami w całej Europie. Wiele wydarzeń dzieje się w przestrzeni miasta, to miasto żyje wtedy. Od 18 do 25 czerwca będzie się działo w mieście, a ludzie to lubią - mówił podczas konferencji prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.
Nurt studencki to osiem uczelni wyższych, które pokażą 39 spektakli. Zaprezentują się szkoły lalkarskie z Białegostoku i Wrocławia, słowacka i czeska Akademia Sztuk Scenicznych, uczelnie ze Stuttgartu i Berlina oraz dwie ukraińskie uczelnie, z Kijowa i Charkowa.
Natomiast nurt profesjonalny reprezentować będą zespoły o innowacyjnym podejściu do sztuki lalkarskiej, pochodzą one m.in z Portugalii, Niemiec, Grecji, Czech, Słowacji, Holandii oraz oczywiście z Polski.
- Białystok od czasu do czasu, czyli co dwa lata stoi Lalkąnielalką, naszym festiwalem. W tym roku obchodzimy podwójny jubileusz, 20 lat od pierwszej edycji oraz jest to dziesiąta edycja Festiwalu. Jesteśmy niesamowicie spragnieni tego kontaktu z naszymi uczestnikami i widzami Białegostoku. Dwa lata temu nie udało nam się zorganizować Festiwalu z powodu pandemii. W tym roku to oczekiwanie jest jeszcze większe w tym roku i z większą ekscytacją czekamy na to, co się wydarzy, a wydarzy się bardzo dużo - podkreślała Marta Rau, prorektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku. - Będą prezentacje spektakli, etiud, seminaria, wykłady, promocja książki, wernisaże, warsztaty, program jest przebogaty. Naszą ideą Festiwalu jest, aby nie był to Festiwal konkursowy. Studenci czerpią radość ze spotykania się, oglądania siebie nawzajem, z inspirowania się wzajemnego. To niesie za sobą mnóstwo radości i spełniania.
Kontekst ukraiński podczas Festiwalu jest bardzo ważny. Będzie on zaakcentowany za sprawą prezentacji przygotowanych przez studentki - uchodźczynie, które znalazły schronienie w Białymstoku i Wrocławiu.
- Bardzo cieszę się, że mogę być współtwórcą i partnerem tego Festiwalu. Mam nadzieję, że nasza artystyczna propozycja będzie ulgą po czasach pandemii. I w czasie niepokojów za wschodnią granicą. Program profesjonalny jest ciekawym uzupełnieniem tego, co proponuje nurt studencki. To działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Pokażemy 14 przedstawień, z czego 10 jest spoza Białegostoku - powiedział Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.
Uroczyste otwarcie Festiwalu LALKANIELALKA nastąpi na dziedzińcu Białostockiej Filii Akademii Teatralnej, poprzedzi je widowiskowa parada teatralna, która wystartuje spod siedziby Białostockiego Teatru Lalek we wtorek (21.06) o godz. 17:30. Tematem przewodnim parady jest wolność. Będzie utrzymana w barwach zbliżonych do barw ukraińskich.
Bezpłatne wejściówki na spektakle będą dostępne już od piątku (10.06), od godz. 17:00 do 20:00 w kasie Białostockiego Teatru Lalek oraz w Akademii Teatralnej.
Festiwal organizowany jest pod honorowym patronatem prezydenta miasta Białegostoku oraz dzięki wsparciu finansowemu Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta Białegostoku.
Portal BiałystokOnline.pl objął patronatem medialnym Festiwal.
Czytaj więcej:
Szczegółowy program.