Białystok już raz został doceniony. Czy ma szansę na kolejne wyróżnienie?
Czy Białystok to nadal Eco-Miasto? Rusza kolejna edycja konkursu, w którym stolica województwa podlaskiego już raz została laureatem. Tylko czy ma szanse zostać nim po raz kolejny.
UM Białystok
Każdy element jest ważny
Białystok należy do wąskiego grona pierwszych miast w Polsce, w których stworzono kompleksowy system gospodarki odpadami dostosowany do wymagań postawionych przez Unię Europejską. Za działania na rzecz włączenia mieszkańców w realizację gospodarki o obiegu zamkniętym oraz za zainicjowanie działań służących zapobieganiu powstawania odpadów samorząd otrzymał tytuł Eco-Miasta 2018.
Organizatorzy konkursu Eco-Miasto: Ambasada Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko, ponownie czekają na zgłoszenia innowacyjnych rozwiązań ekologicznych.
Dobrze zaplanowany transport publiczny, zieleń jako fabryka czystego powietrza, nowatorskie podejście do budowy oczyszczalni ścieków czy powszechne kompostowanie odpadów biodegradowalnych – to przykłady rozwiązań docenionych w poprzedniej edycji konkursu Eco-Miasto. By zgłosić miasto w tegorocznej edycji i promować jego politykę środowiskową, wystarczy do 28 lutego 2020 roku wysłać formularz konkursowy dostępny na stronie www.eco-miasto.pl.
O tytuł Eco-Miasta kandydaci powalczą w 5 kategoriach: gospodarka wodna, zieleń miejska, gospodarka odpadami, zrównoważona mobilność i efektywność energetyczna.
Konkurs ma pokazać, że polscy samorządowcy już podejmują działania proekologiczne i dodać odwagi pozostałym włodarzom.
– Nie musimy wyważać otwartych drzwi. Zielona transformacja w polskich miastach, choć trudna, jest osiągalna, co doskonale widać w konkursie Eco-Miasto. Kluczowa jest jednak zmiana myślenia, tak aby decyzje władz samorządowych, na przykład w przetargach publicznych, dyktowane były nie najniższą ceną, lecz troską o środowisko na lokalnym poziomie – tłumaczy Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna Teraz Środowisko. Zielone miasta, w których zarządcy dbają o czystość powietrza, zachowanie różnorodności biologicznej czy ekologiczne definiowanie urbanistyki, to miejsca, w których chce się żyć. Takie rozwiązania są już wprowadzane i mają pozytywny wpływ na zdrowy tryb życia mieszkańców.
Trzeba nadal starać się
W ostatnich miesiącach władze Białegostoku starają się przeprowadzać szereg akcji, które mają na celu dbanie o środowisko - wstawienie butelkomatów do siedziby urzędu, akcja wymiany plastikowych choinek na sztuczne - to te drobne, właściwie bardziej PR-owe, ale są też większe, które mogą mieć naprawdę pozytywny wpływ na bioróżnorodność i ogólnie pojętą przyrodę, takie jak choćby stworzenie łąk kwietnych czy pierwszej miejskiej pasieki. Czy któreś było działaniem na tyle innowacyjnym, żeby wyróżniało się na tle całego kraju? Trzeba też pamiętać, że ciągle mamy do czynienia z masową wycinką drzew pod inwestycje drogowe.
Eco-Miasto to nie tylko konkurs, ale także platforma wymiany doświadczeń i opinii. Organizatorzy, partnerzy oraz przede wszystkim zaangażowane miasta posiadają bezcenną, praktyczną wiedzę, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się. W dobie kryzysu klimatycznego zwiększanie świadomości ekologicznej realnie wpływa na poprawę jakości życia miasta i ościennych gmin. Dlatego ważne jest, by mieszkańcy Białegostoku popierali wdrażanie zielonych rozwiązań i nakłaniali samorządowców do brania udziału w inicjatywach promujących bezpieczne i zdrowe środowisko. Być może warto zgłosić Białystok, aby sprawdzić, czy przyznany za 2018 rok tytuł nadal jest aktualny.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl