Kultura i Rozrywka

Wróć

Białystok Interphoto 2019. Międzynarodowy Festiwal Fotografii

2019-09-24 07:55:47
Od przeszłości do współczesności. Granice czasu - to temat główny tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto. Rozpocznie się on 26 września, potrwa do 17 listopada.
Vitus Saloshanka
Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto, jako kontynuacja poprzednich, ma na celu ugruntowanie międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń i myśli twórców ze Wschodniej i Zachodniej Europy, która umożliwia transgraniczny dialog nie tylko artystów i osób zainteresowanych fotografią, ale również szerokiej publiczności.

Być wrażliwym na fotografię

Festiwal propaguje fotografię i media pokrewne składające się na współczesną formę wypowiedzi wizualnej.

- Oprócz klasycznych artystów tego medium zaprezentuje twórców sięgających po współczesne środki i tematy, reprezentujących postawy neoawangardowe czy poruszających się po obszarach sztuki krytycznej. Takie prezentacje wpływają na zwiększenie świadomości społecznej nie tylko w zakresie fotografii czy multimediów, ale przede wszystkim ukazują problemy współczesnej cywilizacji pochłoniętej materialnymi stronami życia. Uwrażliwiają na zjawiska moralne, zmiany publiczne i jednostkowe, na cierpienie czy problemy polityczne drążące kraje zarówno demokratyczne, jak i te pod rządami reżimów. Zwracają uwagę na wszechobecną opresję, makdonaldyzację, zagrożenia nacjonalistyczne, klimatyczne, a z drugiej strony na pozytywny rozwój cywilizacji poprzez zdobycze naukowe - mówi Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Jakie są granice czasu?

Temat główny festiwalu Od przeszłości do współczesności. Granice czasu poprzez medium fotografii odsłoni zjawiska społeczne nurtujące poprzednie i obecne pokolenia, począwszy od okresu po odzyskaniu, przez Polskę niepodległości, poprzez zagadnienia pojawiające się bezpośrednio po 1945 roku, aż do współczesności.

Jednym z głównych zadań festiwalu jest również wzmocnienie integracji środowisk twórczych i społeczności międzynarodowej w wymiarze ponadlokalnym obejmującym nie tylko Polskę, ale także Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś, Ukrainę, Czechy, Węgry, Słowację oraz Niemcy, a co za tym idzie, w przyszłości również inne państwa, ze szczególnym uwzględnieniem krajów wschodnich.

W ramach tegorocznej edycji zaplanowano udział ponad 200 artystów, 10 kuratorów, 15 jurorów. Odbędzie się: 30 wystaw, 4 warsztaty, 4 pokazy filmów, przegląd Portfolio Review, konkursy: Interphoto Grand Prix, Street Art, Fotografii Młodych, pokaz zdjęć z muzyką na żywo, panel naukowy, 5 wykładów i prelekcji, spotkania autorskie, uroczysta inauguracja Festiwalu oraz piknik i spacer fotograficzny.

Do udziału zostali zaproszeni artyści z: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Słowenii, Niemiec oraz USA, dyrektorzy festiwali fotograficznych, jurorzy i krytycy z Polski, Litwy, Estonii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA. Dwie duże wystawy zbiorowe zostaną zorganizowana w oparciu o współpracę z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu w Czechach oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Program pełen wystaw

W czasie festiwalu można będzie obejrzeć prace następujących fotografów: Georgs Avetisjans, Valentyn Odnoviun, Pawel Maria Smejkal, Valentyn Odnoviun, Heikki Leis, Lena Kocur, Jiři Šigut.

Podczas Festiwalu będą też prezentowane prace mistrzów czeskiej awangardy. Należą do nich: Jaroslav Rössler, Jaromír Funke, František Drtikol i Eugen Wiškovský.

Festiwal zainauguruje wystawa fotografii okresu polskiej awangardy Słowo kłamie - oko nigdy ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Zaprezentowane na niej będą prace takich artystów jak: Janusz Maria Brzeski, Janina Mierzecka, Krystyna Gorazdowska, Aleksander Krzywobłocki, Jan Neuman, Kazimierz Podsadecki, Tadeusz Maciejko, Stefan Jasieński, Tadeusz Cyprian, Franciszek Groer, Jalu Kurek, Aleksander Zakrzewski, Witold Romer, Franciszka i Stefan Themersonowie. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć tak ważnych twórców okresu międzywojennego.

Wydarzeniem będzie też wystawa fotografii subiektywnej sztuce polskiej 1956-68, na której można będzie obejrzeć prace Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Bruszewskiego, Zbigniewa Dłubaka, Edwarda Grochowicza, Edwarda Hartwiga, Jerzego Lewczyńskiego, Zbigniewa Łagockiego, Marka Piaseckiego, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Różyckiego, Zofii Rydet, Bronisława Schlabsa, Jerzego Wardaka, Andrzeja Zborskiego.

Cykliczne spotkania z fotografią

Białystok Interphoto jest festiwalem cyklicznym, o wysokim poziomie artystycznym, odbywającym się co dwa lata, obejmującym nie tylko działania wystawiennicze, ale również spotkania, prelekcje, warsztaty, pokazy multimedialne, konkursy szkolne, działania łączące fotografię z muzyką czy literaturą, gry miejskie. Działania kierowane są do odbiorców wszystkich kategorii wiekowych. Festiwal rozwija się nieprzerwanie od 2013 roku i staje się oczekiwanym przez odbiorców, artystów i krytyków najważniejszym wydarzeniem tego typu w Polsce, a także w Środkowo-Wschodniej części Europy.

Głównym tematem festiwalu, niezależnie od edycji, jest granica, ze wszelkimi przynależącemu temu hasłu wymiarami od genius loci po obszary indywidualnego doświadczenia w płaszczyźnie duchowej czy eksperymentalnej.

Wydarzenie rozpocznie się 26 września i potrwa do 17 listopada. Portal BiałystokOnline jest jego patronem medialnym.

Program: Międzynarodowy Festiwal Fotografii - Białystok Interphoto 2019
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl