Aktualności

Wróć

Białystok do rewitalizacji. Co planuje miasto?

2018-06-06 16:16:20
Program rewitalizacji Białegostoku został zatwierdzony przez zarząd województwa. W jego ramach miasto zaplanowało szereg przedsięwzięć. Wśród nich znalazły się takie projekty jak np. remont kamienicy, budowa bazarków osiedlowych czy termomodernizacja przedszkoli.
Dorota Mariańska
Zarząd województwa zatwierdził program rewitalizacji dla Białegostoku. Objęte zostaną nim osiedla: Centrum, Sienkiewicza, Przydworcowe, Antoniuk, Skorupy, Bema, Starosielce, Dzięsięciny I oraz zurbanizowana część osiedla Dojlidy. To teren, gdzie mieszka ponad 80 tys. osób.

Miasto chce wyremontować i zmodernizować kamienicę, która znajduje się przy ul. Ciepłej 4, dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych budynek przy ul. Rocha 3 oraz zagospodarować tereny w dolinie rzeki Białej. Unowocześnione mają być także biblioteki na osiedlach Antoniuk i Dojlidy. W planach jest też budowa zbiorników retencyjnych.

Poza tym w programie rewitalizacji znalazła się termomodernizacja Przedszkoli Samorządowych nr 7 i 42 oraz rozbudowa Przedszkoli Samorządowych nr 14 i 31. Inne zamierzenia to budowa parku przy ul. Szkolnej, bazarków na osiedlach oraz kanalizacji deszczowej. Natomiast na budynkach, zarówno prywatnych i publicznych, mają pojawić się źródła energii odnawialnej. Zaś bezdomni zyskają 13 mieszkań, w których specjaliści pomogą im wrócić do aktywnego życia.

Ponadto program zawiera wiele działań adresowanych do seniorów oraz zajęć wyrównujących szanse edukacyjne dzieci. Zawarto w nim też pomysł powołania Centrum Aktywności Lokalnej na terenie Starosielc oraz Kulturalnego Domu Spotkań (Dziesięciny I i Dojlidy). Przewidziano również powstanie Podwórkowego Centrum Edukacji i Dialogu Społecznego Ławeczka. W tym przypadku celem jest integracja mieszkańców (ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych). Co więcej, w ramach łączenia mieszkańców, różnych pokoleń, namalowana zostanie – na elewacjach budynków osiedla - Historia Starosielc w Galerii Graffiti.

Projekty mają kosztować dokładnie 278,5 mln zł. Władze samorządowe liczą na 219 mln zł wsparcia unijnego.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl