Białystok chce powiedzieć stop hejtowi i mowie nienawiści
W Białymstoku ma się odbyć debata poświęcona hejtowi i mowie nienawiści. Motywacją do jej zorganizowania są okoliczności śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
pixabay.com
Niestety zjawiska takie jak mowa nienawiści i hejt na stałe zagościły w przestrzeni i debacie publicznej. Dyskusja na ich temat wzmogła się po tragicznych wydarzeniach z Gdańska, kiedy zamordowany został prezydent Paweł Adamowicz. Białostocki magistrat postanowił zorganizować debatę poświęconą uwolnieniu publicznego dyskursu od tych szkodliwych czynników. Ma być to swoista realizacja testamentu Pawła Adamowicza.
Złagodzić dyskurs
Prezydent Tadeusz Truskolaski zaprasza białostoczan na debatę Życie publiczne bez mowy nienawiści?. Odbędzie się ona 28 lutego o godz. 17.30 w Centrum Aktywności Społecznej (ul. św. Rocha 3). Białostocki samorząd chce w ten sposób nie tylko włączyć się, ale także inspirować działania, które przyczynią się do złagodzenia dyskursu w przestrzeni publicznej. Miasto planuje kolejne przedsięwzięcia, przede wszystkim o charakterze edukacyjnym.
Do udziału w spotkaniu – w roli panelistów – zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk, reprezentujących także różne światopoglądy: prof. Małgorzata Kowalska (filozof z Uniwersytetu w Białymstoku), Anna Błaszczak-Banasiak (reprezentująca Rzecznika Praw Obywatelskich), Ludwik M. Wiśniewski (Dominikanin), redaktor Łukasz Warzecha (tygodnik Do Rzeczy) oraz dr Konrad Szamryk (językoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku). W roli prowadzącego debatę wystąpi dziennikarz Konrad Piasecki.
– Zapraszam mieszkańców do rozmowy na ten ważny temat. Liczę na to, że w spotkaniu wezmą udział także ci, którzy kształtują język debaty publicznej: radni, posłowie i senatorowie reprezentujący naszą społeczność w parlamencie, a także przedstawiciele mediów. Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pokazało, jak blisko jest od agresji słownej do agresji fizycznej. Czas powstrzymać nienawiść – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.
Świeży przykład
O tym jak bardzo obecny jest to problem, mogą świadczyć choćby ostatnie wydarzenia z meczu Jagiellonii, kiedy to Dominik Furman - jeden zawodników Wisły Płock, która grała z Jagiellonią - miał nazwać zawodnika Jagiellonii Tarasa Romańczuka banderowcem i farbowanym lisem. Romańczuk jest Ukraińcem posiadającym polski paszport i grającym w reprezentacji Polski. Stepan Bandera, od którego nazwiska wzięło się określenie banderowcy, był nacjonalistycznym ukraińskim politykiem, który ponosi odpowiedzialność m.in za ludobójstwo na Wołyniu. Jeśli zostanie to potwierdzone, zawodnik z Płocka może mieć poważne problemy z prawem.
Udział w debacie otwarty jest dla białostoczan. Konieczna jest jednak rejestracja poprzez wysłanie maila na adres: debata@um.bialystok.pl. Potwierdzeniem rejestracji będzie zwrotna wiadomość. Będzie można także śledzić ją na żywo w internecie. Patronat honorowy nad debatą objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Partnerem spotkania jest Tygodnik Powszechny.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl