Kultura i Rozrywka

Wróć

Białostoczanie z lat 30. na ulicach miasta. Niezwykłe spotkanie

2013-11-19 00:00:00
Przeszłość spotka się z teraźniejszością. Białostoczanie ze zdjęć z lat 30. pojawią się na współczesnych białostockich ulicach za sprawą wystawy Mój adres: Białystok, ostatniej części projektu Wyrwa w pamięci.
materiały organizatora
Seweryn Nowakowski był ostatnim prezydentem Białegostoku przed drugą wojną światową. We wrześniu 1939 r. odmówił opuszczenia miasta i pozostał na stanowisku do wejścia wojsk sowieckich. Aresztowany przez NKWD w październiku 1939 r. został osadzony w więzieniu w Białymstoku, a stąd wywieziony na wschód, gdzie zaginął bez wieści. Na zdjęciu z 1936 r. widzimy go na placu budowy teatru. Na zdjęciu z wystawy Mój adres: Białystok - stoi wraz ze współpracownikami przed wejściem do błękitnego wieżowca, obecnej siedziby magistratu.

Seria podobnych zdjęć - swoistych kolaży przedwojennych i współczesnych fotografii - tworzy wystawę Mój adres: Białystok, którą można oglądać od 15 do 30 listopada na placu przy budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB. We wtorek (19.11) o godz. 13.00 spotkanie z osobami, które podarowały zdjęcia i opowiedziały historię swoją i swoich najbliższych. To Sybiracy - mieszkańcy Białegostoku, wywiezieni w latach 40. na Syberię i do Kazachstanu.

Spotkanie to będzie też okazją do podsumowania projektu Wyrwa w pamięci, realizowanego przez ostatnie kilka miesięcy przez Muzeum Wojska. W jego ramach odbywały się m.in. działania streetartowe, fotograficzne i warsztaty interdyscyplinarne. Portal BiałystokOnline.pl patronuje akcji.

Więcej: Wystawa Mój adres: Białystok
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl