Białostoczanie wolą śluby konkordatowe od cywilnych. Ile małżeństw zawarli w wakacje?
Najgorętszym okresem na zawieranie związków małżeńskim zawsze są wakacje. Zatem czerwiec, lipiec i sierpień obfitują w uroczystości. W Białymstoku w 2020 r. w tym okresie zawarto 205 ślubów cywilnych i 356 ślubów konkordatowych. Natomiast w 2021 r. udzielono 201 ślubów cywilnych oraz 433 ślubów konkordatowych.
Pixabay
Pandemia COVID-19 niewątpliwie wpłynęła na wiele obszarów życia społecznego, a także gospodarki. W 2019 r. podczas pierwszej fali obowiązywał m.in. zakaz organizacji wesel, a wiele par zdecydowało się na przekładanie dat ślubów.
Okres wakacyjny rokrocznie jest czasem wzmożonej ilości zawieranych związków małżeńskich. Porównując dane z tego roku, z analogicznym okresem roku poprzedniego można stwierdzić jedno - zwiększyła się liczba ślubów konkordatowych, natomiast niewiele, ale zmniejszyła się liczba ślubów cywilnych.
Jak informuje Ewa Czarniecka z białostockiego Urzędu Stanu Cywilnego, w czerwcu ubiegłego roku ślubów cywilnych było 78, zaś ślubów konkordatowych 117. W tym roku białostoczanie zawarli mniej (56) ślubów cywilnych, ale za to więcej (146) ślubów konkordatowych.
Jeśli chodzi o porównanie lipca - w 2020 r. białostoczanie zawarli 71 ślubów cywilnych oraz 125 ślubów konkordatowych. Natomiast w 2021 r. ślubów cywilnych było 78, a 119 ślubów konkordatowych. Biorąc pod uwagę te dwa analogiczne okresy, można zauważyć, że dane niewiele się od siebie różnią.
Końcówka wakacji, czyli sierpień owocował w 2020 r. w 56 ślubów cywilnych oraz w 114 ślubów konkordatowych. Jeżeli chodzi o bieżący rok - w Białymstoku zawarto 67 ślubów cywilnych, natomiast ślubów konkordatowych 168.
Podsumowując od czerwca do sierpnia w 2020 r. w Białymstoku ślub zawarło 561 par. Podczas tegorocznych wakacji liczba ta powiększyła się o 73 - łącznie związek małżeński w przeciągu tych 3 miesięcy zawarło 634 par.
Łącznie w okresie wakacyjnym 2020 r. ślub cywilny wzięło 205 par, a ślub konkordatowy 356. Jeżeli chodzi o rok bieżący - w Białymstoku udzielono 201 ślubów cywilnych oraz 433 ślubów konkordatowych.
Ślub cywilny zawierany jest w obecności pracownika Urzędu Stanu Cywilnego, natomiast ślub konkordatowy to ceremonia kościelna połączona z aktem prawnym. Zatem ślub konkordatowy jest ślubem wyznaniowym, który wywołuje identyczne skutki prawne, jak ślub cywilny. Poprzez połączenie formalności ze sfery świeckiej i duchowej w jednej ceremonii, nie trzeba brać osobno dwóch ślubów.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl