Miasto Białystok dofinansowuje zainstalowanie kolektorów słonecznych lub trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym, polegającą na podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej, albo zainstalowaniu: ogrzewania gazowego; ogrzewania elektrycznego; ogrzewania olejowego; pomp ciepła.
Uprawnionymi do składania wniosków o udzielenie dotacji są osoby fizyczne. Wnioskodawcy będą zobowiązani do realizacji zadania w terminach, zakresie i na zasadach określonych w umowie. Dotacje będą przyznawane do 90% poniesionych kosztów kwalifikowanych, do kwoty 10 tys. zł. Wniosek o udzielenie dotacji należy składać w terminie od 15 kwietnia do 15 maja.
Mieszkańcy zainteresowani udziałem w tym przedsięwzięciu mogą składać deklaracje w Urzędzie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1, w dniach i godzinach pracy Urzędu. Możliwa jest również droga pocztowa lub elektroniczna - poprzez złożenie wniosku do skrzynki podawczej ePUAP (adres skrzynki: /UMwB/skrytka).
- Spośród tych, którzy złożą deklaracje, wyłonieni zostaną uczestnicy projektu. Zgłoszenia zostaną przeanalizowane pod względem formalnym (właściwy formularz, wypełnione wszystkie wymagane pozycje, podpis, załączniki) i merytorycznym. Uwzględnione zostaną kryteria efektu ekologicznego – redukcja emisji CO2 i emisji pyłu PM10. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów z oceny merytorycznej stosowane będą kryteria społeczno-ekonomiczne. Pod uwagę będą brane gospodarstwa domowe, które tworzą rodziny wielodzietne, zastępcze, osoby niepełnosprawne lub pobierające świadczenia rodzinne - informuje Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Wysokość kwoty przeznaczonej w budżecie Białegostoku na 2022 r. na dotacje do zadań dotyczących ochrony środowiska wynosi 500 tys. zł.
Szczegółowe informacje o naborze wniosków oraz wzór wniosku wraz z wykazem wymaganych dokumentów są dostępne na stronie
Biuletynu Informacji Publicznej.