Białostockie wynalazki: maść na rany i lek na raka jelita grubego
Wynalazki białostockich naukowców zostały opatentowane. Wkrótce na rynek trafi maść, która ma zastosowanie w przypadku trudno gojących się ran. Dostępny będzie też zestaw farmaceutyczny, który pomaga w leczeniu raka jelita grubego.
Wyższa Szkoła Medyczna
Wyższa Szkoła Medyczna otrzymała patent na preparat działający korzystnie w przypadku trudno gojących się ran. Powstał on z rośliny rosnącej na Podlasiu. Natomiast Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wynalazł zestaw farmaceutyczny, który może być zastosowany jako lek do terapii raka jelita grubego oraz innych nowotworów.
Maść na rany
Kilka lat temu naukowcy z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku zauważyli, że maść sporządzona z dodatkiem miodownika pomaga w gojeniu się ran, szczególnie w przypadku oparzeń i ran powstających w przebiegu cukrzycy.
Z czasem została wyodrębniona spółka Biotomed (składająca się z pracowników uczelni), która rozpoczęła prace badawcze nad tym preparatem. Obecnie przygotowuje się do komercjalizacji, czyli wprowadzenia specyfiku na rynek.
Nowym środkiem, jak informuje prof. Lech Chyczewski - rektor białostockiej Wyższej Szkoły Medycznej, zainteresowane są firmy ze Szwecji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
Pomoc w zwalczaniu raka jelita grubego
Natomiast Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uzyskał patent na wynalazek dotyczący zestawu farmaceutycznego, który może być zastosowany jako lek do terapii raka jelita grubego oraz innych nowotworów.
Jest to już trzecia w tym roku oficjalnie uznana innowacja, którą może pochwalić się uczelnia. Wcześniej Urząd Patentowy RP zarejestrował takie odkrycia UMB jak: preparat do karmienia pszczół czy wykorzystanie korzeniowca sosnowego do profilaktyki lub leczenia raka jelita grubego.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl