Białostockie uczelnie bez kierunków zamawianych
Ani Uniwersytet w Białymstoku, ani Politechnika Białostocka nie otrzymają pieniędzy na kierunki zamawiane. Studenci matematyki czy informatyki nie otrzymają wysokich stypendiów.
sxc.hu
Podlaskie uczelnie nie spełniły wymogów resortu szkolnictwa wyższego. W wyniku konkursu ponad 200 milionów złotych będzie przeznaczone na dofinansowanie kierunków studiów o kluczowej roli dla rozwoju polskiej gospodarki. Otrzyma je 22 uczelnie w Polsce.
Na liście resortu znajduje się 14 kierunków i trzy rodzaje studiów interdyscyplinarnych (kierunki unikatowe, makrokierunki, studia międzykierunkowe. W tym roku np. inżynieria nanostruktur i fizyka medyczna).
Najlepsi studenci kierunków zamawianych w Polsce mogą otrzymać nawet 1000 zł stypendium miesięcznie. Zdaniem Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego specjalne dofinansowaniu określonych uczelni może być wskazówką dla maturzystów, jakie kierunki warto studiować i na jakich uczelniach. Liderami w tegorocznej edycji konkursu są: Politechnika Śląska w Gliwicach i Politechnika Krakowska.Uczelnia z Gliwic zrealizuje 6 projektów, m.in. Inżynier informatyk - zawód z przyszłością. Z kolei uczelnia krakowska proponuje projekt Matematyka w finansach i ekonomii.
za: Wrota Podlasia
MAG