Aktualności

Wróć

Białostockie Targowisko Miejskie ewoluuje. W tym roku dużo zmian, planów i projektów

2023-07-29 11:25:57
Białostockie Targowisko Miejskie to miejsce, które nieustannie ewoluuje. Wprowadzono w nim już kilka zmian, a to jeszcze nie koniec. Dzięki planowanym projektom i zaangażowaniu miasta, miejsce stanie się bardziej nowoczesne, ekologiczne i atrakcyjne zarówno dla handlarzy, jak i dla klientów.
Adam Ludwiczak
W celu zapewnienia lepszych udogodnień dla klientów, na wjeździe od ul. Kawaleryjskiej zainstalowano już bankomat/wpłatomat. Oprócz tego, od czerwca można na miejscu kupować bilety dzienne w korzystnej cenie. Targowisko zmieniło także swoje godziny otwarcia. W soboty rozpoczyna działalność o godzinie 5:00 rano, a kończy o 17:00.

Wprowadzono także sektor owocowo-warzywny, w którym producenci oferują własne wyroby, takie jak przetwory mleczne, wypieki, jaja, kiszonki, miody, sadzonki, kwiaty balkonowe i krzewy ozdobne. Utworzono nowe miejsca parkingowe dla autokarów z klientami zza wschodniej granicy oraz została wprowadzona atrakcyjna oferta stoiska o powierzchni 6m2 w cenie 114 zł netto dla przedsiębiorców.

Obecnie na Białostockim Targowisku Miejskim trwają prace związane z porządkowaniem terenu po likwidacji obiektów oraz inne prace remontowe. W ramach tych działań dokonano wymiany kompletu drzwi wejściowych do pawilonu nr 6 oraz wymiany szyb w pawilonie A. Dodatkowo, przeprowadzono naprawy instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz usuwanie ubytków nawierzchni.

Miejsce to jest także poddawane działaniom mającym na celu wprowadzenie zieleni i poprawę estetyki. Skarpy zostały oczyszczone z samosiejek, a pozyskany materiał został przemielony i skompostowany, służąc jako naturalny nawóz dla roślin. Od wiosny przeprowadzono także 40 nasadzeń krzewów dwukolorowej trzmieliny, utworzono łąki kwietne na miejscach po rozebranych obiektach i furnelach. Ponadto, w kilku miejscach zasadzono różne gatunki kwiatów, w tym róże i aksamitki.

W planach na bieżący rok znajduje się zmodernizowanie budynku szaletu od strony ul. Kawaleryjskiej, przebudowa utwardzonych nawierzchni, wybudowanie nowego wjazdu na targowisko i zadaszenie stoisk handlowych, aby zapewnić lepsze warunki sprzedaży. Planowana jest także budowa nowoczesnego budynku biurowo-administracyjnego z wykorzystaniem technologii pasywnej.

Ponadto, do Budżetu Obywatelskiego zostały zgłoszone dwa projekty. Pierwszy zakłada budowę zadaszonej wiaty z infrastrukturą ekologiczną, która będzie służyła jako miejsce organizacji akcji zero waste, takich jak wymiana garażowa czy giełdy staroci. W ramach drugiego pomysłu ma zostać zorganizowany Festyn Rodzinny na Targowisku Miejskim. Mieszkańcy będą mogli głosować na te projekty od 26 września do 9 października w BO2024.
Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl