Zdrowie

Wróć

Białostockie Centrum Onkologii ma już 60 lat. Planowana jest dalsza rozbudowa

2016-10-20 13:29:00
Białostockie Centrum Onkologii ma już 60 lat. To jedyna w naszym regionie wielospecjalistyczna placówka zajmująca się rozpoznawaniem i kompleksowym leczeniem nowotworów. Niedawno została rozbudowana, w planach są dalsze inwestycje.
Wrota Podlasia
Białostockie Centrum Onkologii to jedyna na Podlasiu wielospecjalistyczna placówka, która zajmuje się rozpoznawaniem i kompleksowym leczeniem chorób nowotworowych.

Kadrę stanowi tu ponad 600 pracowników, którzy rocznie opiekują się ponad 8 tys. pacjentów w szpitalu, a także wykonują ponad 70 tys. porad ambulatoryjnych, czyli badań i zabiegów, które nie wymagają, by chory przebywał w placówce ponad 24 godziny.

Funkcjonuje tam wiele jednostek diagnostyczno-leczniczych, w tym szpital onkologiczny z oddziałami chirurgii, radioterapii, onkologii klinicznej i rehabilitacji, specjalistyczna przychodnia onkologiczna z 8 poradniami, w której jest kilkanaście gabinetów lekarskich, zakłady: diagnostyki laboratoryjnej, diagnostyki obrazowej, patomorfologii, medycyny nuklearnej, fizyki medycznej i radioterapii. W Centrum działa też poradnia psychologiczna. Szpital stara się łączyć wszystkie metody terapeutyczne, co poprawia wyniki leczenia.

Jest także ośrodkiem naukowym, który współpracuje z placówkami z kraju i za granicy, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Lekarze pracujący w Centrum prowadzą też działalność dydaktyczną podczas szkoleń specjalizacyjnych lekarzy.

Białostockie Centrum Onkologii ma długą historię z początkami przy Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym. Od 1993 r. ma patrona - Marię Skłodowską-Curie. Podczas zmian na przestrzeni lat przewodzili mu lekarze tacy jak Stefan Soszka czy Helena Gulanowska. Duże sukcesy, jeżeli chodzi o rozwój BCO, ma na swoim koncie dyrektor Lech Zaremba. Obecnie placówce przewodzi Marzena Junczewska.

Z okazji 60-lecia BCO w czwartek (20.10) odbywa się konferencja naukowa pt. Wyzwania współczesnej onkologii w dobie medycyny spersonalizowanej.

W ubiegłym roku zakończony został pierwszy etap Modernizacji infrastruktury Białostockiego Centrum Onkologii w celu podniesienia efektywności świadczonych usług. Otwarto wtedy nową siedzibę Oddziału Chirurgii Onkologicznej z pododdziałem leczenia bólu, a także blok operacyjny, izbę przyjęć i specjalistyczną przychodnię onkologiczną. Całość kosztowała 85 mln zł.

Na rok 2017 zaplanowano rozpoczęcie drugiego etapu rozbudowy. Wszystko po to, by poprawić warunki opieki onkologicznej.
Monika Zysk
24@bialystokonline.pl