Kultura i Rozrywka

Wróć

Białostocki Teatr Lalek rusza na Wschód. Pokaże swoje spektakle w Rosji i na Białorusi

2014-04-29 00:00:00
Kurgan i Orenburg w Rosji oraz Grodno i Mińsk na Białorusi - w tych miastach zaprezentuje swoje spektakle Białostocki Teatr Lalek. Tournée rusza już 1 maja.
Krzysztof Bieliński
Odbywa się ono w ramach projektu pn. Kierunek Wschód, dzięki dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach przedsięwzięcia BTL zaplanował organizację tournée po Białorusi i Rosji w okresie od 1 do 31 maja, które obejmie dwa miasta w Rosji - Kurgan i Orenburg, oraz dwa miasta na Białorusi - Grodno i Mińsk. Teatr pojedzie tam na zaproszenie organizatorów międzynarodowych festiwali teatralnych.

Majowe tournée

- Ten projekt to konsekwencja naszej współpracy z teatrami w Grodnie i Mińsku oraz Kurganie i Orenburgu, którą podjęliśmy rok temu - wyjaśnia Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u.

Tournée rozpocznie się 1 maja. Na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Marzenia o Lataniu w Kurganie (3-7 maja) teatr zaprezentuje spektakle Lenka oraz Montecchi i Capuleti. Przedstawienia będą także pokazywane na dwóch festiwalach na Białorusi - w ramach Międzynarodowego Festiwalu Lalki nad Niemnem w Grodnie (11-15 maja) oraz Białoruskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Mińsku (15-20 maja). Na zakończenie teatr jedzie do rosyjskiego Orenburga, gdzie na Międzynarodowym Festiwalu Spektakli Teatrów Lalek dla Dorosłych w Orenburgu (18-23 maja) pokaże spektakl Lis.

Wymiana lalkowych doświadczeń

Dyrektor BTL-u podkreśla, że udział w festiwalach zapewnia wymianę lalkowej kultury polskiej i międzynarodowej. Stwarza też możliwość nawiązania kolejnych przyjaźni, dzięki którym możliwa jest realizacja następnych projektów. A pokazywane podczas tournée przedstawienia posiadają właśnie wschodni pierwiastek - spektakl Montecchi i Capuleti wyreżyserował Rosjanin - Rusłan Kudaszow, a scenografię do Lisa przygotowała Litwinka - Julija Skuratova. Specjalnie na użytek projektu została też opracowana rosyjskojęzyczna wersja spektaklu Lis (pozbawione słów Lenka i Montecchi i Capuleti mają wymiar uniwersalny).

Ideą realizowanego przez BTL projektu jest promocja kultury polskiej za granicą. Białostocka placówka będzie promować współczesne i nowoczesne podejście do teatru lalkowego.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl