Sport

Wróć

Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji podsumował 2024 r. Działo się!

2024-12-31 11:09:36
Kończący się właśnie rok obfitował w liczne wydarzenia sportowe. Wiele z nich odbyło się przy udziale Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który po raz kolejny dołożył ogromną cegiełkę do tego, by lubiący aktywność fizyczną mieszkańcy stolicy Podlasia nie mogli narzekać na nudę. Nie zabrakło także atrakcji dla kibiców.
Maciej Safaryn
Stolica Podlasia kocha królową sportu

Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji od lat konsekwentnie dąży do tworzenia jak najlepszych warunków do aktywnego spędzania czasu. Łączy rekreację z profesjonalnym sportem, organizując zarówno wydarzenia skierowane do miłośników aktywności fizycznej, jak i prestiżowe imprezy dla zawodowców. W 2024 r. w wielu z tych wydarzeń uczestniczyli nie tylko mieszkańcy Białegostoku, ale również goście z innych regionów. Część imprez BOSiR zrealizował samodzielnie, inne dzięki współpracy z partnerami oraz lokalnymi organizacjami i firmami. Do najatrakcyjniejszych wydarzeń należy zaliczyć te lekkoatletyczne: szóstą edycję Mityngu Gwiazd na Rynku Kościuszki, który odbył się 2 czerwca, a także pierwszą edycję Mityngu Ambasadorów Białostockiego i Podlaskiego Sportu. Te zawody doszły do skutku 31 sierpnia na stadionie lekkoatletycznym.

W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni na potrzeby Mityngu Gwiazd w samym sercu Białegostoku rozegrane zostały trzy konkurencje: skok wzwyż, skok o tyczce i pchnięcie kulą. Najwięcej emocji licznie zgromadzonym kibicom dostarczył tym razem konkurs skoku wzwyż kobiet, w którym po raz pierwszy triumfowała Maria Żodzik - Białorusinka z polskim obywatelstwem trenująca w Klubie Sportowym Podlasie Białystok. Maria zwyciężyła z wynikiem 1,95 m, bijąc o 1 cm rekord mityngu ustanowiony przez Kamilę Lićwinko w 2019 r. W skoku wzwyż mężczyzn triumfował z kolei Meksykanin Edgar Rivera, który zakończył konkurs z wynikiem 2,26 m. Taki sam rezultat osiągnął Erick Portillo jednak potrzebował on więcej prób do pokonania poprzeczki.

[zdjecie]101246[/zdjecie]

Faworytem skoku o tyczce był Piotr Lisek - rekordzista Polski, który regularnie startuje w Białymstoku. Tym razem udało mu się pokonać poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,75 m. Tą samą wysokość pokonał Emmanouil Karalis z Grecji, ale to Lisek okazał się zwycięzcą. W konkursie pchnięcia kulą mężczyzn bezkonkurencyjny był za to Chukwuebuka Enekwechi z Nigerii, który pchnął kulę na odległość 21,41 m. Rekordu zawodów nie osiągnął, ale pozostawił przeciwników daleko w tle, natomiast wśród kulomiotek, podobnie jak w poprzednim roku, triumfowała Jessica Inchude z Portugalii, która osiągnęła wynik 18,39 m.

Kaczmarek nie miała sobie równych

Niekwestionowaną gwiazdą sierpniowego Mityngu Ambasadorów Białostockiego i Podlaskiego Sportu była z kolei reprezentująca KS Podlasie Natalia Kaczmarek (obecnie Bukowiecka), która trzy tygodnie wcześniej zdobyła brązowy medal w biegu na 400 m podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Trzykrotna medalistka olimpiady nie mogła odmówić występu przed własną publicznością. W samotnej gonitwie z czasem pewnie wygrała na dystansie 300 m z rezultatem 35,99 s.

Nie da się w tym miejscu zapomnieć o innych zawodnikach związanych z regionem. Wielokrotny medalista igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy Wojciech Nowicki był trzeci w rzucie młotem z wynikiem 74,29 m, a Marii Żodzik niewiele zabrakło, by przeskoczyć nad poprzeczką zawieszoną na wysokości 1,93 m. Pewnie poradziła sobie z tym zawodniczka z Uzbekistanu Safina Sadullayeva, po czym trzykrotnie próbowała ona poprawić życiówkę na 1,98 m i była bardzo blisko tego sukcesu. Podobnie do Żodzik wypadła kulomiotka Podlasia Klaudia Kardasz, która wynikiem 16,58 m nie zagroziła zwyciężczyni konkursu. Danniel Thomas-Dodd z Jamajki znowu była w Białymstoku bezkonkurencyjna, tym razem triumfując z rezultatem 18,33 m.

[zdjecie]101248[/zdjecie]

Co równie ważne, dzień przed mityngiem mali sportowcy mogli trenować i przy okazji spotkać się ze wspaniałymi osobistościami: Wojciechem Nowickim, Pawłem Małachowskim, Marcinem Lewandowskim, Markiem Plawgo - medalistami igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Wszystko to w ramach Athletics Camp - każdy może zostać mistrzem. Dzieci w wieku 8-12 lat mogły spróbować swoich sił w biegach przez płotki, rzucie dyskiem, młotem, oszczepem i pchnięciu kulą. Każdy uczestnik campu otrzymał sportową koszulkę oraz pamiątkowy medal. W 2024 r. w stolicy Podlasia odbyły się też lekkoatletyczne mistrzostwa Polski do lat 16.

Impreza goniła imprezę

Do najciekawszych wydarzeń sezonu letniego zaliczyć też trzeba oczywiście zawody Elemental Tri Series. 18 sierpnia plaża miejska i tereny wokół Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy już po raz dziesiąty zamieniły się w arenę zmagań zawodników, którzy pływają, jeżdżą rowerem i biegają. Dla kibiców była to okazja do podziwiania z bliska wyczynów zawodowych sportowców, amatorów oraz sportowców z niepełnosprawnościami. Kilkuset uczestników wzięło udział w zawodach Pucharu Polski Młodzików, Juniorów Młodszych i Enea Mistrzostwach Polski Elity, U23 oraz Juniorów – zawodów dotyczących młodych sportowców na dystansie supersprinterskim i sprinterskim. W tym roku odbyły się także Mistrzostwa Polski w triathlonie AGE-Group (bieganie, pływanie, rower) na dystansie olimpijskim oraz Mistrzostwa Polski w formule – Aquabike (pływanie + bieganie). Amatorzy mogli ścigać się w oddzielnej rywalizacji na dystansie sprinterskim. W ramach białostockiego triathlonu odbyły się również zawody dla osób z niepełnosprawnością: Mistrzostwa Polski oraz Integracyjne Mistrzostwa Polski Sztafet. Najmłodsi sportowcy w ramach Elemental Kids mogli wystartować w zawodach biegowych w 2 kategoriach biegowych: na 200 m (1-6 lat) lub na 500 m (7-8 lat) oraz w Aquathlonie (pływanie + bieganie) w 3 kategoriach wiekowych.

[zdjecie]101249[/zdjecie]

To oczywiście nie wszystko. Kończący się właśnie rok przyniósł także kolejną odsłonę Plaży Open czy Letniej Grand Prix. Na plaży miejskiej rywalizowali również miłośnicy piłki nożnej plażowej, którzy wzięli udział w mistrzostwach województwa. BOSiR, wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku, przeprowadził też Dzień Dziecka Na wesoło i sportowo.

Dodatkowo Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji brał udział w organizacji charytatywnej sztafety Plum Ekiden czy Hero Run Kids. W grudniu doszedł ponadto do skutku XXIII Świąteczny Nocny Maraton Pływacki, a przez cały rok trwały zmagania w ramach Białostockiej Ligi Sportu. Sporo działo się także na Torze Białystok, gdzie systematycznie odbywały się wydarzenia z cyklu Odwiedź swój tor. Obiekt ten był również areną Samochodowych Mistrzostw Białegostoku oraz 4. Grand Prix Retro Kart Białystok.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl