Białostocki naukowiec członkiem Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych
Profesor z Politechniki Białostockiej został powołany na członka Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych na kolejną kadencję. To ogromne wyróżnienie.
PB
Dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB z Katedry Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej został powołany na członka Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Jest to prestiżowa funkcja. Rada Naukowa zajmuje się opiniowaniem różnego rodzaju kwestii, które dotyczą działalności Instytutu i opracowywaniem nowoczesnych rozwiązań, modernizacji, prowadzi liczne badania oraz certyfikacje. Oprócz tego współpracuje też z polskimi i zagranicznymi producentami uzbrojenia. Nadzór nad Instytutem sprawuje Minister Obrony Narodowej.
O powołaniu białostockiego naukowca do Rady zadecydowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. Walendziuk będzie się zajmował nauką inżynieryjno-techniczną w dyscyplinie naukowej automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.
– To dla mnie szczególne wyróżnienie, które będzie mnie motywowało do pracy naukowej związanej z działalnością Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Będę brał udział w spotkaniach dotyczących opracowywania nowych projektów badawczych, które mają ogromne znaczenie m.in. dla kwestii obronności kraju. Mam nadzieję, że Politechnika Białostocka będzie miała również w nich swój udział, przemawiają za tym zrealizowane przez naukowców uczelni projekty badawczo-rozwojowe, dotyczące bezzałogowych statków powietrznych – mówi ekspert z Politechniki Białostockiej.
Prof. PB Wojciech Walendziuk ma na swoim koncie wiele sukcesów. W 2016 r. wpadł na pomysł stworzenia zasilania platformy wielowirnikowej ze stacji naziemnej. Jest również autorem systemu stabilizacji lotu opartego na multispektralnej analizie obrazu. Miał okazję koordynować prace badawczo-rozwojowych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na podstawie umowy zawartej pomiędzy Politechniką Białostocką a firmą MOOSE sp. z o. o. Profesor brał udział w pracach interdyscyplinarnego konsorcjum naukowo-przemysłowego i był wykonawcą projektu pn. Sieciocentryczny system wsparcia rozpoznania i dowodzenia sytuacjami kryzysowymi na terenach zurbanizowanych z autonomicznymi bezzałogowymi aparatami latającymi. Może się też poszczycić współautorstwem dwóch udzielonych patentów i siedmiu zgłoszeń patentowych.
Redakcja JK
24@bialystokonline.pl