Aktualności

Wróć

Białostocki Kopernik. Miał być w centrum, będzie na stadionie

2016-09-13 17:58:52
Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, zaprojektowane na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, będzie mieścić się na stadionie miejskim. Pomysł, by wybudować je w okolicy Rynku Siennego, upadł całkowicie.
UM Białystok
Był squat i Rynek Sienny

O powstaniu w Białymstoku Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy mówi się co najmniej od 2 lat. Najpierw pojawił się pomysł, by zlokalizować je w tzw. squacie. Pozwoliłoby to zachować stary, pofabryczny obiekt. Z tej propozycji szybko jednak zrezygnowano. Dokładnie rok temu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski tłumaczył, że zadecydowała dostępność tego miejsca (nie ma tam drogi), koszty (budowa jest tańsza niż adaptacja) i mało funkcjonalny układ pomieszczeń.

Wtedy też miasto przedstawiło koncepcję wybudowania centrum w okolicy Rynku Siennego, na dziś niezagospodarowanej działce, gdzie kiedyś myślano o zlokalizowaniu siedziby magistratu. Przewidywano, że postawione tam Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy miałoby około 5 tys. m2.

Kilka miesięcy po tym, w luźnych rozmowach Truskolaski podnosił, że pomysł ten jednak trzeba zweryfikować - główny powód - koszty budowy. Tylko zgadywać można, czy wpływu na decyzję nie miała również chęć zachowania atrakcyjnej działki w centrum, którą można byłoby sprzedać za grube miliony.

Teraz wybrano stadion

Teraz przedstawiono kolejny pomysł - laboratorium powstanie na stadionie miejskim. Będzie mieściło się w lokalach położonych od strony ul. Wiosennej. Na ponad 3 tys. m2 białostoczanie i turyści będą mogli przeżyć przygodę z nauką i techniką.

Magistrat uzasadniał, że lokalizacja została wybrana po przeprowadzeniu analizy rynku nieruchomości w naszym mieście, która wykazała, że stadion miejski jest optymalnym miejscem pod taki ośrodek.

Inną sprawą jest zaś to, że ogromny stadion w dużej mierze jest niewykorzystywany i nie utrzymuje się sam. Pewnie nie wszyscy zgodzą się też, że jest to dobre miejsce na wycieczki dzieci.

Rządzić będą Zmysłek i Majka Pytajka

Sprawa jest jednak już rozstrzygnięta. Opracowana została wstępna koncepcja laboratorium zawierająca ogólne wytyczne do realizacji tego projektu. Centrum, w którym znajdzie się kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych i 4 laboratoria tematyczne, zostanie podzielone na dwie strefy.

Pierwsza – strefa juniora zostanie zaprojektowana z myślą o dzieciach w wieku 3-10 lat. W niej animatorzy – Zmysłek i Majka Pytajka – wprowadzą najmłodszych w świat robotyki, energii wody, budownictwa i anatomii człowieka.

Strefa wystawy głównej przygotowana zostanie z myślą o młodzieży i dorosłych. W niej będzie można uczestniczyć w indywidualnych doświadczeniach, grach zespołowych i zajęciach laboratoryjnych, m.in. z elektromotoryki, robotyki i energetyki. Młodsi i starsi białostoczanie będą mogli zapoznać się tu z prawami fizyki, zainteresować się naukami ścisłymi, technicznymi i przyrodniczymi. Ciekawe doświadczenia pomogą im też rozwinąć tzw. miękkie umiejętności – obserwację, analizę, współpracę czy skuteczną komunikację.

– Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy mogłoby pełnić rolę ośrodka popularyzującego naukę i innowacje na Podlasiu. Chcielibyśmy, żeby stało się ono takim podlaskim centrum nauki, odwiedzanym nie tylko przez białostoczan, ale też dzieci i młodzież z całego województwa – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dzięki tej inwestycji Stadion Miejski w Białymstoku będzie pełnił kolejną funkcję, nie tylko sportową, ale również edukacyjną.

Realizacja za 4 lata

Białostockie centrum nauki powstanie do 2020 r. 9 września ogłoszono przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego i studium wykonalności tego projektu. Ostateczna nazwa tego laboratorium zostanie wybrana w konkursie. Zaplanowano także przeprowadzenie konkursu plastycznego na wizerunek Zmysłka i Majki Pytajki – animatorów ze strefy juniora.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy Miasto Białystok planuje wybudować z unijnym wsparciem. Przedsięwzięcie ma już wstępnie zarezerwowane dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wniosek o dotację miasto zamierza złożyć w 2017 r. Realizatorem tego przedsięwzięcia będzie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl