Jarmarki to staropolska miejska tradycja. Już na początku XVI w., jak pisał Zygmunt Gloger, zabroniono organizowania ich po wsiach. Staraniem Jana Klemensa Branickiego, pierwszy przywilej na organizację miejskich jarmarków w Białymstoku nadał król August II Mocny 7 stycznia 1723 r. To wówczas w naszym mieście pojawił się jarmark, który organizowany był w drugą niedzielę po Wielkanocy. W 1749 r. Jan Klemens Branicki uzyskał kolejny królewski przywilej. Od tego roku największym białostockim jarmarkiem był Jarmark Świętojański, który wiązał się z imieninami hetmana.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, chcąc podtrzymywać historyczną tradycję białostockich targów, nawiązało do niej organizując od 1991 r. coroczny Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia, a od 1993 roku Jarmark na Jana. Jarmarki te przez lata rozwijały się i zmieniały otwierając się na coraz to nowych wystawców nie tylko z Polski, ale również z Litwy i Białorusi.
Od 2017 roku, na Rynku Kościuszki wokół Ratusza, Muzeum Podlaskie organizuje Białostocki Jarmark Wielkanocny. W tym roku oczywiście jarmarku nie zabraknie. Na stoiskach można będzie kupić wyroby potrzebne na wielkanocny stół: palmy, pisanki, koszyki, baranki, zajączki, wyrabiane ręcznie cukry, obwarzanki, zabawki na śmigus-dyngus. Chętni będą mogli nabyć także tradycyjne polskie oraz litewskie wędliny, sery, chleby, kwasy, ciasta wielkanocne i sękacze, miody, zioła i przyprawy, oleje, piwa, nalewki, miody pitne, wina, kiszonki i soki. Nie zabraknie też szydełkowych i haftowanych serwet, obrusów, ceramiki i szkła użytkowego oraz artystycznego, wyrobów z wikliny i drewna, a także naturalnych mydeł i kosmetyków, ręcznie wykonanych zabawek z drewna i tkanin, rzeźb w drewnie oraz wyrobów kowalskich. Wiosnę zwiastować będą kwiaty cebulowe, nasiona, cebule i kłącza kwiatowe.
Impreza potrwa w godz. 9.00-15.00.
Szczegóły:
Białostocki Jarmark Wielkanocny 2018