Białostocka uczelnia rozszerza swoją ofertę w Wilnie. Będą studia magisterskie
Wszystko wskazuje na to, że starania wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku zostaną uwieńczone sukcesem i wkrótce jej oferta poszerzy się o studia drugiego stopnia. Do tej pory studenci, którzy chcieli tam studiować, mieli do wyboru jedynie studia licencjackie.
freedigitalphotos.net
- Na oficjalne dokumenty jeszcze czekamy, ale już wiemy: Państwowa Komisja Akredytacyjna pozytywnie zaopiniowała wniosek Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego w Wilnie o zgodę na prowadzenie studiów magisterskich na kierunku ekonomia. To ogromne ułatwienie dla naszych studentów, którzy chcieliby zdobyć tytuł magistra: będą mogli kontynuować kształcenie w języku polskim bez wyjeżdżania za granicę – informuje dziekan wydziału prof. Jarosław Wołkonowski.
- To bardzo dobra wiadomość dla studentów. Wielu z nas bardzo chciałoby kontynuować naukę w języku polskim. Jednak wyjazd do Polski to nie tylko koszty, ale i inne problemy. Ja na przykład już znalazłem pracę na Litwie, pomagam też w prowadzeniu biznesu rodzicom. Nie mógłbym wyjechać za granicę. Jeśli studia magisterskie na UwB w Wilnie ruszą – na pewno je podejmę - komentuje Tomasz Pieczuro, student III roku ekonomii.
Aktualnie w murach wileńskiej filii białostockiej uczelni kształci się ponad 420 studentów. Studiują tu głównie osoby polskiego pochodzenia. Do tej pory studenci mieli do wyboru 2 kierunki na studiach pierwszego stopnia: ekonomię oraz informatykę.
- Przed nami jeszcze sporo formalności. Gdy już otrzymamy stosowną dokumentację z polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego będziemy jeszcze musieli dopełnić procedur wymaganych przez litewską administracją odpowiedzialną za szkolnictwo. Mam nadzieję, że uda nam się przebrnąć przez nie szybko i jeszcze latem uruchomimy rekrutację na rok 2014/2015 – dodaje dziekan Wołkonowski.
Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Działa od października 2007 roku. Głównym celem powołania placówki było podniesienie wskaźnika wyższego wykształcenia polskiej mniejszości na Litwie. Z końcem tego roku akademickiego mury wydziału opuści 5 rocznik absolwentów.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl