Aktualności

Wróć

Białostocka tężnia podzieliła los słynnej toalety. Kosztowała krocie i nie działa

2024-08-06 10:21:18
Tężnia solankowa, której budowa kosztowała ok. 600 tysięcy złotych, została otwarta w czerwcu. Miała być wizytówką osiedla Pieczurki. Niedługo później przestała działać. Pech! Podobna sytaucja miała miejsce w przypadku słynnej złotej toalety w parku Planty.
UM Białystok
Tężnia na Pieczurkach

Tężnia miała stać się wizytówką osiedla Pieczurki w Białymstoku, miejscem, gdzie mieszkańcy mogli relaksować się i korzystać z dobroczynnych właściwości solanki. Niestety, zamiast cieszyć się płynącą po tarninie solanką, mieszkańcy częściej widzą kartkę informującą o jej nieczynności.

Obecnie na obiekcie widnieje napis: Obiekt nieczynny do odwołania. Przepraszamy, opatrzony pieczątką Zarządu Mienia Komunalnego, który jest odpowiedzialny za tężnię.

Otwarcie tężni w czerwcu było uroczystym wydarzeniem dla osiedla. Na inauguracji pojawili się prezydenci miasta, urzędnicy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Wszyscy cieszyli się, że ich długo wyczekiwana inicjatywa została zrealizowana. To mieszkańcy zainicjowali projekt tężni, składając go do budżetu obywatelskiego, a następnie aktywnie go poparli i czekali na jego realizację. Podczas ceremonii otwarcia podano, że koszt budowy tężni wyniósł około 600 tys. zł.

Hucznie otwarta, do dzisiaj nieczynna

Niestety, euforia mieszkańców nie trwała długo. Już dzień po otwarciu tężnia przestała działać, co wywołało zaskoczenie i rozczarowanie wśród osób, które przyszły skorzystać z jej dobrodziejstw. Awaria urządzenia nastąpiła niespodziewanie, a informacje na temat przyczyny problemu oraz terminu ponownego uruchomienia tężni nie są dostępne. Zarząd Mienia Komunalnego, odpowiedzialny za obiekt, nie podał szczegółów na temat naprawy, co budzi dodatkową frustrację mieszkańców.

Przypomnijmy, że miasto Białystok ma w planach budowę jeszcze czterech tężni. Planowane są jedna tężnia mokra, podobna do tej na Pieczurkach, oraz trzy tężnie suche, wzorowane na popularnej tężni w Supraślu. Inwestycje te mają na celu zwiększenie dostępności do tego rodzaju obiektów, które korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Tężnie suche, podobnie jak mokre, mają swoje unikalne właściwości i mogą przyciągać zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy szukają alternatywnych form rekreacji i relaksu.

Jednak obecne problemy z tężnią na Pieczurkach stawiają pod znakiem zapytania terminowość i skuteczność realizacji tych planów. Mieszkańcy mają nadzieję, że sytuacja z awarią tężni zostanie szybko rozwiązana i że kolejne tego typu obiekty będą działać bez problemów, przynosząc oczekiwane korzyści zdrowotne i rekreacyjne.

Inwestycja powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Obiekt jest ogólnodostępny, w zamyśle czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-19.00, w soboty, niedziele i święta w godz. 8.00-20.00 w sezonie wyznaczanym przez ZMK.
Redakcja MW
24@bialystokonline.pl