Aktualności

Wróć

Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Trwają zapisy

2023-07-25 10:25:22
W niedzielę (30.07) spod białostockiej katedry wyruszy 37. Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Jeżeli ktoś chce wziąć w niej udział, ma czas do 29 lipca na zgłoszenie.
Archibial.pl
Zapisy już ruszyły

Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, wydarzenie o wieloletniej tradycji, zaplanowana jest na dni 30 lipca – 12 sierpnia 2023 r. Hasłem tegorocznej pielgrzymki będzie Świętymi bądźcie, co niesie głęboki sens duchowy dla wszystkich uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

Chętni do wzięcia udziału w pielgrzymce mogą zapisywać się do 29 lipca, w godz. 17.00-19.00, w Piwnicy Akademickiej przy białostockiej katedrze, znajdującej się na ul. Kościelnej 2 w Białymstoku.

Pielgrzymka na Jasną Górę z Białegostoku to nie tylko czas modlitwy, ale także okazja do wzajemnego wsparcia i zjednoczenia się w wierzeniu i duchowej podróży. To wielkie wydarzenie religijne przyciąga tysiące pielgrzymów, którzy pokonują długie dystanse, aby dotrzeć do Częstochowy, oddać hołd Matce Boskiej i zanurzyć się w duchowej atmosferze tego wyjątkowego miejsca.

To już 37. pielgrzymka

Korzenie Białostockiej Pielgrzymki sięgają Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej, w której przez wiele lat uczestniczyli wierni archidiecezji białostockiej. Dołączając do grup akademickich, znanych jako 17, przez lata pielgrzymowali w duchu jedności i modlitwy.

Historia samodzielnie zorganizowanych grup pielgrzymkowych z Białegostoku rozpoczęła się w 1987 r. Od tamtej pory, ta najdłuższa i najtrudniejsza forma rekolekcji w drodze cieszy się ogromnym zainteresowaniem wiernych. Pielgrzymka stanowi nie tylko wyjątkową okazję do zbliżenia się do Boga, ale także staje się duchowym przeżyciem, którego uczestnicy pamiętają na zawsze.

Są cztery grup

Obecnie Białostocka Pielgrzymka składa się z czterech różnych grup, z których każda ma swoje charakterystyczne cechy:
- Grupa amarantowo-żółta (papiesko-patriotyczna)
- Grupa zielona - młodzieżowa,
- Grupa fioletowa - skupiona na aspektach pokuty i nawrócenia,
- Grupa złota - dla nieobecnych pielgrzymów.

Dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie podjąć trudu pieszej pielgrzymki, utworzono grupę Złota. Pełniąc rolę duchowego zaplecza pielgrzymki, członkowie grupy Złotej proszą pątników o modlitwę. Przedstawiają swoje intencje w punktach zapisu na pielgrzymkę i jednocześnie deklarują swoją pamięć modlitewną. Podczas każdego dnia pielgrzymowania, uczestnicy Białostockiej Pielgrzymki podejmują wyrzeczenia i modlą się w intencjach grupy Złotej. Ci, którzy zostają w swoich domach, otrzymują kartę uczestnictwa i stają się pełnoprawnymi pątnikami duchowymi, łącząc się duchowo z pielgrzymami podążającymi do Jasnogórskiego Sanktuarium.

Pokonają 420 km

Trasa z Białegostoku do Częstochowy liczy ok. 420 km. Pątnicy będą szli przez wiele dni, pokonując długie odcinki. W tym roku trasa wygląda następująco:

30 lipca - Białystok – Suraż
31 lipca - Suraż – Mień
1 sierpnia - Mień – Nur
2 sierpnia - Nur – Miedzna
3 sierpnia - Miedzna – Wierzbno
4 sierpnia - Wierzbno – Siennica
5 sierpnia - Siennica - Góra Kalwaria
6 sierpnia - Góra Kalwaria - Zbrosza Duża
7 sierpnia - Zbrosza Duża - Kostrzyń
8 sierpnia - Kostrzyn – Mroczków Duży
9 sierpnia - Mroczków Gościnny – Chełsty
10 sierpnia - Chełsty - Strzelce Małe
11 sierpnia - Strzelce Małe – Pacierzów
12 sierpnia - Pacierzów - Jasna Góra
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl