Nauka

Wróć

Białostocka młodzież wymyśliła rękawicę tłumaczącą język migowy

2022-05-26 12:17:36
Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej wymyślili rękawicę, która tłumaczy język migowy.
Liceum Politechniki Białostockiej
Młodzież z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej - Ewa Karp, Paweł Buczyński, Jakub Kokoszkiewicz, Michał Łukaszuk i Konrad Olifier otrzymali pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator 2022 za Sensorycznego Tłumacza Języka Migowego.

- Na pomysł zbudowania STJM wpadłem po tym jak moja mama, która jest policjantką, opowiedziała mi o interwencji z udziałem osoby niemej - mówi Konrad Olifier, uczeń klasy drugiej o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej. - Mimo, że kiedyś miała szkolenie z podstaw „migania”, wzajemne zrozumienie się było bardzo trudne.

Uczeń wraz z kolegami i koleżankami pomyśleli, że mogliby stworzyć innowacyjny wynalazek w postaci rękawicy, która tłumaczyłaby język migowy. Umieszczono w niej szereg czujników, które zbierają dane o ułożeniu poszczególnych palców, jak i całej dłoni. Następnie wyniki są interpretowane i zamieniane na alfabet migowy. Jeśli rękawica rozpozna migane litery, wówczas wysyła je do telefonu i tam, na ekranie są one wyświetlane przy użyciu napisanej przez uczniów aplikacji. Pozwala to na płyną komunikację między osobami migającymi i osobami nieznającymi języka migowego. Ich wynalazek może być bardzo pomocny zarówno w przypadku nauki języka migowego, jak i przy różnych interwencjach służb.

Mentorem młodych wynalazców jest Grzegorz Nowik - nauczyciel fizyki, robotyki i autorskiego przedmiotu „Internet rzeczy” z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Wspólnie z młodzieżą pracę nad projektem rozpoczął we wrześniu 2021 roku podczas zajęć z robotyki.

- W uczniowskim wynalazku stabilnie działa komunikacja polegająca na miganiu wyrazów po jednej literce - mówi Grzegorz Nowik. - W planach jest zbudowanie drugiej rękawicy, tak aby przy użyciu dwóch rąk można było migać pełne wyrazy. Cały zespół to uczniowie drugiej klasy więc mamy na to sporo czasu, ale jak ich znam to pewnie zaraz po wakacjach projekt będzie skończony.

Projekt młodych wynalazców znalazł spore uznanie jury już nie po raz pierwszy. Teraz przyznano im pierwsze miejsce w konkursie Młody Innowator 2022, jednak już wcześniej Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego w Międzynarodowym Turnieju Robotic Tournament zajął pierwsze miejsce w kategorii freestyle. Licealiści otrzymali też I Nagrodę Publiczności.

- Ten jak i kilka innych projektów tworzonych przez uczniów ALOPB wymaga nakładów finansowych - przypomina Grzegorz Nowik, mentor młodych wynalazców. - Zarówno części, narzędzia jak i wyjazdy na konkursy oraz zawody kosztują. W tej kwestii naszą szkołę od momentu jej powstania wspiera między innymi Stowarzyszenie Odkrywców Diamentów.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl