Caritas Archidiecezji Białostockiej utworzyła bazę noclegową dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Dotychczas zgłoszone zostały do niej 123 punkty, są to mieszkania, hotele i pensjonaty. W sumie zakwaterowanie znajdzie w nich 547 osób.
Z pomocy skorzystały do tej pory 143 osoby (w tym 43 dzieci). Do tego w lokalach zgłoszonych do Caritas z parafii (w budynkach parafialnych, prywatnych mieszkaniach księży i w ośrodkach Caritas) schronienie i pomoc otrzymało 40 osób.
To nie jedyna pomoc białostockiej Caritas. Udało się już wysłać dwa transporty do Ukrainy z artykułami pierwszej potrzeby, czyli żywnością, opatrunkami, środkami higienicznymi. Wysłała też tra z artykułami mleczarskimi, które mają długi termin przydatności - transport ten został zorganizowany przez Spółdzielnię Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego. Znalazły się tam produkty różnych marek, które firmy przekazały Caritas jako darowiznę. Zorganizowano też transport we współpracy z Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, który zawiózł sprzęt podarowany z kilku podlaskich szpitali. Cały czas są przygotowywane następne - m.in. z ze sprzętem medycznym dla ukraińskiego pogotowia ratunkowego.
Caritas z Białegostoku przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji Paczka dla Ukrainy, w którą zaangażowały się tysiące osób. Chodzi o to, by m.in. do seminarium dostarczyć paczki przygotowane zgodnie z wytycznymi (więcej:
Paczka dla Ukrainy- można przyłączyć się do pomocy).
Organizacja wraz z białostockimi parafiami organizuje także Centrum Migrantów i Uchodźców, pozyskuje fundusze z projektów, np. na rejestrację cudzoziemców, tłumaczenia, wsparcie prawne, psychologiczne, nauczanie języka polskiego. Działania te są prowadzone we współpracy z parafią greko-katolicką i parafią katedralną, która użyczyła swoich pomieszczeń.
Caritas pomaga także w dostarczaniu potrzebującym Ukraińcom żywności, rozpoczęła też akcję wspierania dzieci ukraińskich w polskich szkołach - przekazała im pierwsze kilkanaście plecaków wyposażonych w przybory szkolne.