Białostoccy uczniowie włączają się w obchody Święta Niepodległości
Na dzień przed głównymi uroczystościami związanymi ze świętem 11 listopada w Spodkach WOAK odbędzie się koncert Patriotyczne śpiewanie. Dodatkowo, w wielu szkołach na prośbę Prezydenta RP uczniowie tworzą okolicznościowe kotyliony.
MASZ-MEDIA
Muzyczna lekcja patriotyzmu
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku organizuje 10 listopada Patriotyczne Śpiewanie. Ideą spotkania jest celebrowanie obchodów Narodowego Święta Niepodległości poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Uczestnicy otrzymają śpiewniki, a teksty utworów zostaną dodatkowo wyświetlone na ekranie. Całości towarzyszyć będą prezentacje multimedialne jako ilustracje słów piosenek, bądź ważnych wydarzeń z dziejów Polski. Wykonanie każdego utworu poprzedzi krótki wstęp dotyczący autorstwa oraz okoliczności jego powstania.
Patriotyczne Śpiewanie umożliwi spotkanie pokoleń i kontakt z bohaterami z czasów wojny. To prawdziwa lekcja patriotyzmu dla młodego pokolenia. Początek wydarzenia o godz. 12 w Spodkach WOAK.
Kotyliony symbolem obywatelskiej wspólnoty
List Bronisława Komorowskiego trafił do szkół i przedszkoli w całej Polsce. Podobnie jak przed rokiem, apeluje w nim o upowszechnianie zwyczaju robienia biało-czerwonych kotylionów, jako elementu obchodzenia Dnia Niepodległości. W intencji głowy państwa, kotyliony będą znakiem obywatelskiej wspólnoty. Ma to być także sposób na zaangażowanie w te obchody najmłodszych.
- Wspólne przygotowywanie kotylionów może być sympatyczna zabawą, a jednocześnie autentyczną lekcją patriotyzmu, która łączy i angażuje, bez oficjalnego, patetycznego ceremoniału - pisze w swoim liście prezydent.
Na apel prezydenta odpowiedziały podlaskie szkoły, m.in. Zespół Szkół Społeczny STO przy ul. Fabrycznej w Białymstoku.
- Inicjatywa wypłynęła od samych uczniów, co nas cieszy, bo przeczy opiniom, że młodzież nie przejawia poczucia patriotyzmu - mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSZ STO. - Licealiści zajęli się organizacją uroczystego spotkania w przeddzień Dnia Niepodległości, podczas którego kotyliony będą przypięte uczniom i nauczycielom. W takiej radosnej, a jednocześnie podniosłej atmosferze będziemy śpiewali patriotyczne pieśni, których młodzież nauczyła się i w domu, i na lekcjach muzyki. Scenariusz spotkania opracowała młodzież pod okiem nauczycielki języka niemieckiego - Beaty Łodygi.
- Nie chcemy by był to sztywny apel, ale żywa, zainscenizowana lekcja historii - mówią uczniowie szkoły przy Fabrycznej. W organizację obchodów Dnia Niepodległości zaangażowali się też najmłodsi uczniowie klas gimnazjalnych. To oni przygotują kotyliony podczas lekcji plastyki.
MAG