Białostoccy uczniowie poznają Katyń ze słuchu
Katyń to dla każdego Polaka nazwa budząca grozę. Bestialski mord mający na celu zniszczenie elity intelektualnej. Jak mówić o wydarzeniach, które nadal powodują ścisk w gardle? - na to pytanie odpowiadają na warsztatach szkolnych pracownicy z Muzeum Wojska.
Wikipedia
Oficerowie, policjanci, pocztowcy, deportowani, uwięzieni czekali na koniec gehenny. Żyli nadzieją powrotu do domu i zobaczenia bliskich. Nie spodziewali się kuli w tył głowy i zimnego grobu w lesie katyńskim. Warsztaty szkolne Historia ze słuchu - Katyń, które potrwają do 20 kwietnia w Muzeum Wojska w Białymstoku, opowiadają ich losy tuż przed egzekucją.
W ramach warsztatów jest prezentowane słuchowisko dokumentalne Katyń zrealizowane przez Gabrielę Walczak, dziennikarkę Polskiego Radia Białystok, dokumentalistkę i reportażystkę. W nagraniu wykorzystała m.in. notatki znalezione przy ekshumowanych zwłokach.
Część zajęć poprowadzi właśnie autorka materiału. Uczestnicy warsztatów poznają bieg wydarzeń drugowojennych. W czasie słuchowiska wypełniają karty zadań. Skonfrontowany zostanie obraz tragedii jednostki z masą, liczbą, ogółem. Finałem spotkania będą ćwiczenia z wyobraźni historycznej, czyli co by było gdyby...
E.S.