Białostoccy śledczy zapobiegli wyłudzeniu 340 mln zł
Zajmowali się obrotem drobnymi artykułami spożywczo-przemysłowymi, m.in. maszynkami do golenia, kawą, bateriami czy słodyczami. Dokumentowali fikcyjny zakres usług i wystawiali nierzetelne faktury VAT. Usłyszeli zarzuty.
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku
Sprawa wyjaśniana jest przez policjantów z warszawskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku, a dotyczy usiłowania wyłudzenia podatku VAT wielkiej wartości - w kwocie przewyższającej 340 mln zł.
- Zatrzymano 5 osób, którym przedstawiono m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a następnie tymczasowo aresztowano. O olbrzymiej skali procederu świadczyć może fakt, że łączna kwota fikcyjnej sprzedaży dokonana przez znikającego podatnika tylko w jednym kwartale wyniosła prawie miliard złotych - podaje Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Z ustaleń śledczych wynika, że zorganizowana grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym działała w latach 2015 – 2016. Jej członkowie zajmowali się obrotem drobnymi artykułami spożywczo-przemysłowymi, m.in. maszynkami do golenia, kawą, bateriami oraz słodyczami. Pracownicy firm wystawiali poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury VAT oraz dokumentowali fikcyjny zakres usług.
Jak podaje Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, w skład tzw. karuzeli podatkowej wchodziły cztery polskie spółki. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że działały na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego oraz Czech i Słowacji.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, usiłowania wyłudzenia podatku VAT oraz zarzut usiłowania oszustwa, za co grozić im może kara pozbawienia wolności do 10 lat.
Decyzją sądu wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl