Białostoccy naukowcy na kosmicznej wystawie pod patronatem NASA
Ponad 100 kosmicznych eksponatów prezentowanych na 3 tys. m2 powierzchni. Wśród nich analog łazika marsjańskiego Hyperion 2.
Politechnika Białostocka
Przedstawiciele Wydziału Mechanicznego Politechniki zostali zaproszeni do zaprezentowania swojej konstrukcji podczas wystawy Gateway to Space. Można ją zwiedzać w Warszawie. Dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz oraz mgr inż. Maciej Rećko opowiadali o procesie projektowania i budowania robotów oraz o udziale w zawodach University Rover Challenge w USA, gdzie Hyperion 2 wywalczył 1. miejsce.
Gateway to Space to kosmiczna wystawa ukazująca techniczne i naukowe aspekty podróży w kosmos. Skupia się na historii misji kosmicznych i ich ścisłym związku z człowiekiem, przedstawiając przedmioty związane z codziennym życiem kosmonautów na orbicie okołoziemskiej. Filmy edukacyjne czy symulatory lotów to dodatkowe elementy pobudzające wyobraźnię i chęć do nauki.
Wystawa to ciekawa lekcja historii dedykowana głównie najmłodszym widzom. Eksponatów można dotknąć, a także wejść do środka większości z nich. Przestrzeń wystawienniczą wzbogaciły autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych, oryginalne skafandry kosmonautów, w tym umundurowanie Jurija Gagarina, a także asteroidy i kamienie księżycowe.
Zobaczyć można m.in. oryginalny moduł pochodzący ze stacji kosmicznej MIR ważącej 135 ton, modele rakiet, m.in Sojuz, promy kosmiczne jak Wostok czy Woschod, dwutonowy silnik rakietowy, kapsułę Apollo, łaziki kosmiczne, a wśród nich Lunar Rover, który uczestniczył w misji Apollo.
Wystawę można zwiedzać do 19 lutego 2017 r. w budynku przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie. Ekspozycja, którą do tej pory widziało ponad 3 mln osób na świecie, odbywa się pod patronatem NASA.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl