Bezrobocie partnera obniża naszą wydajność w pracy
Zdaniem naukowców, stresująca sytuacja związana z brakiem pracy partnera może mieć negatywny wpływ na nasze zaangażowanie i wydajność w wykonywaną prace - podaje pismo Journal of Applied Psychology.
sxc.hu
Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanu Kolorado w Boulder oraz Narodowego Uniwersytetu w Singapurze po przebadaniu 100 chińskich par, w których jeden współmałżonek był bezrobotny i szukał pracy, a drugi pracował na pełen etat.
Przez 10 kolejnych dni roboczych partnerzy opisywali w dziennikach swoje zmartwienia i stresy, a naukowcy analizowali, czy i w jaki sposób oddziałują one na małżonka. Według naukowców jednym z najważniejszych wniosków płynących z badania jest to, że partnerzy częściej przenoszą na siebie nawzajem stresy niż pomagają sobie w ich złagodzeniu. Przypomina to błędne koło - małżonek mający trudności w pracy będzie mniej wspierał bezrobotnego partnera, dla którego jest to źródłem dodatkowych stresów, a te z kolei dodatkowo obciążają małżonka.
Zdaniem prof. Foo, wyniki te sugerują, że pracodawcy powinni być bardziej uwrażliwieni na potrzeby pracowników, których współmałżonek jest na bezrobociu, bowiem rodzina reaguje na taką sytuację jak układ scalony.
Naukowiec uważa, że zakłady pracy mogłyby wdrażać prorodzinne rozwiązania tj. poradnictwo dla par, aby pomóc pracownikom lepiej spełniać swoje role w rodzinie, co z kolei może zwiększyć ich produktywność.
Za: PAP - Nauka w Polsce
MAG