Zawód przyszłości
Programista to osoba pisząca programy komputerowe w języku programowania np. C, C++, Java lub Python. Jest to także jeden z lepiej opłacanych i pożądanych na rynku pracy zawodów.
Politechnika Białostocka (PB) przygotowała bezpłatny kurs programowania strukturalnego dla uczniów szkół średnich, którzy w kilka tygodni nauczą się pisać proste programy w języku C.
- Nauczymy, jak napisać program, który komunikuje się z użytkownikiem. Przechowuje i przetwarza pewne informacje, na przykład wczyta liczby, posortuje je zgodnie z intencją użytkownika i wyświetli na ekranie – wyjaśnia autorka kursu dr Anna Łupińska-Dubicka z Wydziału Informatyki PB.
Po zakończeniu kursu uczestnicy będą potrafili napisać program z tekstowym interfejsem użytkownika. Będzie on dostępny online na platformie Navoica.
Kurs od podstaw
Kurs składa się z 14 lekcji merytorycznych, które zawierają wprowadzenie, teorię oraz praktykę, czyli zadania wraz z opracowaniem do samodzielnego wykonania. Po ich zrobieniu, wszyscy uczestnicy otrzymają informację zwrotną i objaśnienia ewentualnych błędów.
- Kurs przygotowałyśmy tak, by wyjaśniał w jak najszerszym stopniu nawet skomplikowane zagadnienia. Jest skierowany do osób, które w ogóle nie miały styczności z programowaniem, więc jest to okazja żeby się przekonać, czy chcemy iść tą drogą - mówi współautorka kursu, dr Urszula Kużelewska z Wydziału Informatyki PB.
Do udziału w kursie wystarczy komputer z dostępem do internetu, nie jest konieczna znajomość języka angielskiego ani podstaw programowania. Po przeprowadzeniu wszystkich lekcji odbędzie się test - osoby, które go zdadzą otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu.
Trwają zapisy
Jak podkreślają autorki, zawód programisty jest jednym z najbardziej przyszłościowych. Jednak, czym wcześniej zacznie się naukę, tym większy sukces można osiągnąć.
- Programowanie otwiera możliwości dalszego rozwoju. Taki kurs jest dobrym wstępem do studiów na kierunku informatyka, ale też uczy logicznego myślenia, aby uczniowie mieli lepszy start na studiach czy w życiu zawodowym – dodaje dr Anna Łupińska-Dubicka.
Jak informuje Aleksandra Toczydłowska, rzecznik PB udział w kursie może wziąć każda zainteresowana osoba: tworzony był on z myślą o młodzieży szkół średnich (15-19 lat), ale absolutnie autorki nie narzucają ram wiekowych.
Zapisać można się do końca marca przez:
platformę Navoica.
Kurs programowania strukturalnego w języku C powstał w ramach projektu MOOC@PB-Nowoczesne technologie w procesie kształcenia, finansowanego ze środków europejskich.