Nauka

Wróć

Bezpłatny dostęp do prac dyplomowych i artykułów naukowych. Otwarcie RUB

2014-04-11 00:00:00
Prace licencjackie, magisterskie, doktoranckie, artykuły naukowe i książki - to wszystko jest już dostępne dla wszystkich w Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku (RUB). W piątek (11.04) odbyło się jego uroczyste otwarcie.
freeimages.com
Chociaż uroczyste otwarcie RUB miało miejsce dzisiaj, to w rzeczywistości społeczność akademicka mogła z niego korzystać już od stycznia. Aby mieć dostęp do jego zasobów, wystarczy Internet - wszystkie pozycje umieszczone są pod adresem repozytorium.uwb.edu.pl.

Zbiory RUB obejmują dorobek naukowy i dydaktyczny zarówno pracowników naukowych uczelni, jak i doktorantów i samych studentów. Na jego stronie internetowej znajdziemy prace dyplomowe (licencjacie i magisterskie), doktoranckie, artykuły naukowe, a nawet rozdziały lub całe książki i materiały konferencyjne.
- Niektóre dokumenty są zamieszczane obligatoryjnie, jak prace doktorskie czy dyplomowe, natomiast pozostałe są wprowadzane dzięki współpracy z wydawcami czasopism UwB oraz naukowcami (przyp. red. artykuły naukowe pracowników uczelni czy też książki wydawane przez Uniwersytet) - informuje Halina Brzezińska-Stec, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej oraz pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Po co umieszczać naukowe publikacje w jednej cyfrowej bazie? Jest to m.in. duże ułatwienie dla samych studentów, którzy pisząc własne prace dyplomowe, chcieliby móc zapoznać się z pracami absolwentów lub artykułami naukowymi na dany temat. Tutaj w sposób łatwy - wystarczy wpisać tytuł, słowa kluczowe lub wybrać kategorię - można dotrzeć do poszukiwanego tekstu.
- Otwarty dostęp niesie także wiele korzyści dla autorów. Dzięki dostępności tekstów w Internecie, a za tym idącej łatwości wyszukiwania, autorzy publikacji naukowych zyskują większą liczbę czytelników, są również częściej cytowani. Daje on także badaczom możliwość szybkiego komunikowania się ze sobą oraz z innymi podmiotami, jak np. przedsiębiorcami. To z kolei wpływa na komercjalizację wyników badań - wylicza Jakub Szprot, pracownik Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Repozytorium ma budowę hierarchiczną, odzwierciedlającą strukturę uczelni. Tworzą ją wydziały oraz jednostki pozawydziałowe, stanowiące zespoły. Dokumenty zostały podzielone na kolekcje, które zostały przyporządkowane poszczególnym zespołom.

Uruchomienie repozytorium dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - na ten cel przekazało ponad 40 tys. zł.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl